U školske klupe prvi put će sesti oko 70.000 prvačića, koji su sigurno najuzbuđeniji danas.
Njima je sve novo, ali i učenicima drugih razreda, jer reforma obrazovanja nije stala. Osim što su brojne škole renovirane, što su neke prilagođene jednosmenskoj nastavi koja se uvodi od ove godine, učenici će učiti u digitalnim učionicama, dobiće nove predmete...
"Sve je spremno za početak školske godine, veliki broj škola je renoviran, a oko 10.000 učionica će biti digitalizovano do sredine septembra" , rekao je ministar prosvete Mladen Šarčević uoči početka nove školske godine. I svi prvi razredi u Srbiji bez obira u kojoj su sredini, (planinskim, seoskim, gradskim) imaće digitalne učionice.
"Desetine miliona evra je uloženo iz republičkih i pokrajinskih fondova. Mislim da je sa aspekta tehničkih uslova sve spremno, a do 15. septembra završava se i digitalno opremanje učinionica", rekao je Šarčević.
Još 500 digitalnih učionica rezervisano je za velike škole, gde, kaže ministar, dominiraju programi za 2. razred, za peti i šesti.
Među novinama je, kao što smo pomenuli, i jednosmenski rad odnosno celodnevna nastava. U 204 škole biće uvedena jednosmenska nastava i to u prepodnevnim satima, dok će učenici poslepodne imati mogućnost da učestvuju u različitim radionicama.
Ministarstvo prosvete osmislilo je 50 aktivnosti na koje će učenici moći da utroše popodne. Dodatnu nastavu moći će da pohađaju sva deca od prvog do osmog razreda, ukoliko to žele.
Ministar kaže da se već radi analiza i spremnost grupa škola kod kojih je potrebna adaptaciju da bi se dobio odgovarajući gabarit.
Među novinama nastavni plan i program, reformisani kurikulum, odnosno funkcionalna znanja, a ne učenje napamet gomile informacija.
"Tu čekamo rezultate 2021. i 2024. godine gde će Srbija pokazati da je ušla u red zemalja koje se visoko kotiraju kada je u pitanju kvalitet obrazovanja", naveo je ministar.
On je pomenuo da je 20.000 nastavnika prošlo obuke za novi kurikulum.
Elektronski dnevnik za neke škole će takođe biti novina.
Od ove godine biće uveden u svih 1.800 osnovnih i srednjih škola, koliko ih ima u Srbiji. Uvođenjem e-dnevnika, roditelji dobijaju uvid u sve ocene i izostanke svoje dece.
Osnovci će se susresti i sa novim školskim predmetima, poput tehnike i tehnologije, fizičkog i zdravstvenog, kao i računarstva i informatike za učenike nižih razreda osnovne škole, a novina koja izaziva najviše pažnje je državna matura, odnosno novi završni ispit za srednjoškolce.
Državna ili velika matura uvodi se u školskoj 2020/2021. godini i njome bi prijemni ispiti na najevćem broju fakulteta bili ukinuti.
Test na državnoj maturi, tako, imaće 40 zadataka, od toga će 10 biti sa osnovnog nivoa, 20 sa srednjeg i 10 sa naprednog nivoa. Ispit će trajati četiri sata, a broj bodova biće različit u odnosu na nivo zadataka.
Proba bi trebalo da bude održana u martu 2020.godine.
Đaci će tokom predstojeće školske godine imati tri školska raspusta - zimski (podeljen u dva dela), prolećni i letnji.
Ove godine neće imati jesenji koji su imali u prethodnoj školskoj godini.
Bonus video.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!