• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dimničari "padaju s nogu"

Od prestanka isporuke gasa i novonastale energetske krize u prethodnih nekoliko dana, dimničari su imali pune ruke posla, tako da se broj intervencija povećao za 20 odsto, rekao je Tanjugu Dragiša Anđelković iz komunalnog preduzeća "Dimničar".

Od prestanka isporuke gasa i novonastale energetske krize u prethodnih nekoliko dana, dimničari su imali pune ruke posla, tako da se broj intervencija povećao za 20 odsto, rekao je Tanjugu Dragiša Anđelković iz komunalnog preduzeća "Dimničar".

"Mnogi Beograđani godinama nisu koristili dimnjake, ali su sada bili primorani na se vrate grejanju na čvrsta goriva - ugalj ili drva, pa su se suočili sa lošim, dotrajalim i zapušenim odžacima", rekao je on.

Prema njegovim rečima, i pored ustaljenog mišljenja da su u 21. veku peći na ugalj i drva zaboravljene, u prestonici ima 150.000 aktivnih odžaka, na osnovu čega se procenjuje da se u Beogradu na ovaj način i dalje greje najmanje pola miliona ljudi.

"Ovaj podatak se odnosi samo na 10 opština koje naše usluge plaćaju preko 'Infostana'", rekao je Anđelković, dodavši da prema broju poziva, najveći broj stanovnika koji se greju na čvrsta goriva živi u nekadašnjim prigradskim, a danas rubnim gradskim opštinama.

Prema njegovim rečima, tačan broj stanovnika koji se u tim delovima grada greje na drva još uvek nije poznat, ali najviše aktivnih odžaka se nalazi na Zvezdari, gde ima i najviše intervencija.

Opštine Čukarica, Rakovica i Palilula ne zaostaju, kao ni Voždovac i podavalska sela, rekao je Anđelković i dodao da se najmanje Beograđana greje na drva na opštini Stari grad.

Sa početkom grejne sezone mnogi, koji se greju na čvrsta goriva, suočavaju se sa problemima loših, dotrajalih i zapušenih dimnjaka, tako da dnevno ima od 100 do 200 poziva, iako su letos rađena preventivna čišćenja, objasnio je on.

"Ne možemo se pohvaliti stanjem dimnjaka u gradu, a mnogi su na ivici upotrebe", rekao je Anđelković, dodavši da je u predhodnih godinu dana opštinskoj i gradskoj građevinskoj inspekciji podneto desetak predloga za sanaciju dimnjaka koji se koriste.

Veliki broj dimnjaka je "rastrešen" pa se često događa da se dim širi u prostorije u kojima sugrađani borave ili spavaju, što je izuzetno opasno, objasnio je on.

Dosta ima i intervencija u zgradama sa dograđenim stanovima, posebno na Karaburmi, jer investitori najčešće zazidaju odžake i ne obaveste stanare, koji se sa tim problemom suoče kad počnu sa grejanjem.

Komunalno preduzeće "Dimničar", koje trenutno ima 118 zaposlenih, nikada nije bilo u sistemu javnih gradskih preduzeća, tako da ne dobija pomoć od grada.

Za korisnike "Infostana" cena usluge je 1,12 dinara po kvadratnom metru stana, što je u proseku oko 50 dinara po domaćinstvu, a Beograđani koji nemaju ugovor sa "Infostanom” ovu uslugu plaćaju 200 dinara po dužnom metru dimnjaka.

Izlazak na teren radnika preduzeća "Dimničar", koje je počelo da radi sredinom 1948. godine, košta 500 dinara.

(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image