• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Napredak u pregovorima sa sindikatima

Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da su socijalni partneri na sastanku na ekspertskom nivou postigli visok stepen saglasnosti i da će razgovori biti nastavljeni sutra.

Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da su socijalni partneri na sastanku na ekspertskom nivou postigli visok stepen saglasnosti i da će razgovori biti nastavljeni sutra.

"Veći deo budućeg sporazuma o daljem razvoju socijalnog dijaloga i Aneksu Opšteg kolektivnog ugovora danas je usaglašen, a ostala sporna pitanja biće razmatrana sutra na nivou Kolegijuma Socijalno- ekonomskog saveta", kazao je Ljajić agenciji Beta ne precizirajući koja su pitanja još nerazrešena.

Prema njegovoj oceni, ohrabrujuća je "atmosfera razumevanja koja je prevladala na današnjem sastanku".

"Svi socijalni partneri su pokazali visoku svest o trenutku u kom se nalazi država i uveren sam da će svako odstupiti od početnih pozicija i maksimalističkih zahteva", kazao je Ljajić.

Sporazum o daljem razvoju socijalnog dijaloga trebalo bi da bude usaglašen do 22. januara, a pre potpisivanja trebalo bi da ga usvoje svi socijalni partneri, Unija poslodavaca Srbije, Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost, Savez samostalnih sindikata i Vlada Srbije.

Nezadovoljni jednostranim istupanjem Unije iz Opšteg kolektivnog ugovora 26. decembra 2008. godine predstavnici dva reprezentativna sindikata najavili su da će do 22. januara doneti odluku o daljim koracima i najavili niz protesta, uključujući i generalni štrajk.

Kriza i zastoj u socijalnom dijalogu izazvani su različitim stavovima socijalnih partnera o primeni proširenog dejstva Opšteg kolektivnog ugovora.

Sindikati su u skladu sa Aneksom OKU potpisanim početkom novembra 2008. godine zahtevali isplatu naknade za topli obrok i regresa za godišnji odmor od 1. januara u svim kolektivima, uključujući javna preduzeća i državne ustavove u kojima je Vlada Srbije poslodavac.

Unija poslodavaca Srbije je, međutim, zahtevala zamrzavanje primene odredaba OKU i Aneksa, navodeći da bi samo po osnovu toplog obroka i regresa prosečna plata bila povećana za četvrtinu, odnosno neto 7.000 po radniku mesečno.

Vlada Srbije je predlagala selektivnu primenu Ugvoora, što bi praktično značilo zamrzavanje svih odredaba koje donose povećana finansijska izdvajanja i njihovo postepeno uvođenje u zavisnosti od efekata krize.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image