• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obezbeđen gas za Srbiju do 20. januara

Srbija se i dalje "na mišiće" nosi sa gasnom krizom. Generalni direktor "Srbijagasa" kaže da je obezbeđeno produženje isporuka gasa Srbiji iz Mađarske i Nemačke do 20. januara. Raste potrošnja struje. LDP predložio Vladi mere za izlazak iz gasne krize

Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izjavio je danas da je obezbeđeno produženje isporuka gasa Srbiji iz Mađarske i Nemačke do 20. januara, prema ranije ugovorenim količinama od 4,7 miliona kubnih metara dnevno.

Uz domaću proizvodnju koja se održava na nivou od oko milion kubika, to znači da ćemo najmanje do 20. januara imati potrebne količine gasa za daljinske sisteme grejanja koji ne mogu da pređu na mazut, kao i za domaćinstva, rekao je Bajatović na konferenciji za novinare.

Nastojimo da kao centralno pitanje u ovom trenutku, obezbedimo dodatnih od dva do četiri miliona kubnih metara gasa od ruskog "Gasproma" ili dobavljača iz Austrije ili Nemačke, kako bismo pokrenuli naše industrijske kapacitete, istakao je on, napomenuvši da se to ne odnosi na najveće potrošače da ne bi bilo havarija.

U pregovore "Srbijagasa" za nabavku tih dodatnih količina uključeni su i kabinet predsednika Srbije, vlada i diplomatska predstavništva naše zemlje, rekao je Bajatović i precizirao da bi taj gas, ako sporazum bude postignut, bio "vučen" iz Austrije ili Nemačke preko severnog gasovoda "simboličnog naziva - Hag".

Napominjući da se očigledno ne može proceniti kad će se biti okončana ova velika gasna kriza, on je naglasio da u 45 godina korišćenja prirodnog gasa u Srbiji nije bilo tako potpune obustave isporuke tog energenta, što se nije desilo ni u zapadnoj Evropi.

Ne mogavši da iznese precizno cene gasa nabavljenog u aranžmanu sa mađarskim i nemačkim partnerima, direktor "Srbijagasa" je rekao da su ti iznosi oko 500 dolara za 1.000 kubnih metara što je za oko 50 do 70 dolara više u odnosu na uobičajenu isporuku ruskog gasa (preko Ukrajine).

On je napomenuo da bi cena gasa koji sada dobijama od Nemaca i Mađara bila viša "da nije bilo političke volje i da se nije radilo o pomoći" našoj zemlji u ovoj teškoj situaciji.

Kad kriza prođe, biće precizno utvrđeno i koliku je štetu pretrpeo "Srbijagas" plaćajući gas po višoj ceni i to bi tom preduzeću, kako je rekao Bajatović, država trebalo da nadoknadi.

Povodom eventualnog pokretanja tužbe protiv Ukrajine zbog sprečavanja isporuke ruskog gasa, on je napomenuo da će pravna služba tog preduzeća utvrditi neophodne pravne osnove za to ali će odluka o tužbi biti doneta u dogovoru s Vladom Srbije.

Bajatović je rekao i da zahtevi Unije poslodavaca Srbije za obeštećenje od države zbog štete nastale prekidom isporuke gasa nemaju osnova jer je reč o višoj sili, koja je, uostalom, definisana kao mogućnost i u svim ugovorima o isporuci tog energenta.

Podsetivši da je spreman projekat, vredan 21,8 miliona evra, za dovršenje skladišta gasa u Banatskom Dvoru, izgradnju gasovoda visokog pritiska i dovršenje ostalih neophodnih radova, on je izrazio očekivanje da će taj posao do kraja ove godine biti završen, kako bismo sledeću zimu dočekali sigurnije.

Nedostatak gasa i dalje dovodi do veće potrošnje struje u Srbiji - nižu se rekordi u prenosu struje a elektomreža ih jedva podnosi.

LDP: Utvrditi odgovornost za gasnu krizu

Liberalno demokratska partija (LDP) predložiće Vladi Srbije osam mera koje treba da odgovore na posledice gasne krize, izjavio je lider te stranke Čedomir Jovanović.

Jovanović je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije izjavio da LDP insistira na umanjivanju računa za period u kome nije bilo adekvatnog grejanja i definisanju postupka o utvrđivanju i nadoknadi štete nastale zbog obustave isporuke gasa i nespremnosti domaćeg sistema da zodovolji minimalne potrebe tržišta.

"Tražimo da Vlada na prvoj narednj sednici počne da radi na utvrđivanju štete i propisivanju načina da se ona nadoknadi", rekao je Jovanovć i precizirao da šteta moze biti nadoknađena na prvom mestu iz bužetskih rezervi i prenamenama u bužetu.

Prema oceni LDP šteta treba da se nadoknadi utvrđivanjem jednokratnog poreza na ekstra profit NIS-a ostvaren vanrednim nabavkama mazuta jer je to preduzeće u vlasništu Gaspromnjefta koji je deo Gasproma, kazao je on.

Takođe, prema njegovm rečima, na taj način treba obezbediti i deo od 22 miliona evra neohodnih za najhitnije radove koji će omogućiti da podzemno skladište Banatski dvor do naredne zime bude napunjeno gasom i spremno za korišćenje rezervi.

Jovanović je dodao da Vlada Srbije mora naći način kako da Gasprom uloži 51 odsto novca u to skladište. LDP insistira da se pokrene posutpak protiv Gasproma jer isporuka gasa nije prekiunta zbog više sile koja bi opravdala prekid snabdevanja. "Gasprom mora biti tužen", rekao je Jovanović i dodao da spor ne treba voditi protiv Ukrajine jer se ona nije obavezala da Srbiji isporuči gas.

LDP traži da se utvrdi odgovornost, a kako je rekao zakon direktno okrivljuje Ministarsvo rudarstva i energetike za nepreduzimanje pravovremenih mera za prevecniju krize i nepripremljenost podzemnog skladišta Banatski dvor
, rekao je on.

Odgovornost treba utvrditi i u slučaju menadžmenta JP Srbijagas i Jugorosgasa kao posrednika pri uvozu tog energenta.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image