• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministar: Korupcija u zdravstvu sporadična

Ministar zdravlja prof. dr Tomica Milosavljević ocenio je danas da je korupcija u zdravstvu "sporadična pojava" u zdravstvenom sistemu Srbije.

Ministar zdravlja prof. dr Tomica Milosavljević ocenio je danas da je korupcija u zdravstvu "sporadična pojava" u zdravstvenom sistemu Srbije.

Milosavljević je, u izjavi Tanjugu, kazao da je, i pored sporadičnih afera u toj oblasti, "zdravstveni sistem jedna od boljih stvari koje Srbija ima, bez obzira što se stvara medijska slika da nije tako".

Na to ukazuju anonimne ankete sprovedene u poslednjih pet godina, u kojima je 85 odsto pacijenata odgovorilo da su zadovoljni pružanjem zdravstvenih usluga, a samo 0,5 do jedan odsto je reklo da su dali novac za prijem u bolnicu, naveo je on.

Ministar je podsetio da za šest meseci, koliko je u funkciji "beli telefon" na koji građani mogu prijaviti žalbe na zdravstveni sistem, niko nije ostavio poruku da je nekome dao novac za bilo koju uslugu, što ukazuje da korupcija u zdravstvu nije masovna pojava.

Komentarišući slučaj doktora Eugena Slavika, za koga se sumnja da je primio mito da bi obavio određeni hirurški zahvat, Milosavljević je kazao da se radi o incidentu koji ga je zabrinuo i rezignirao, pre svega, zato što je "taj slučaj izazvao talas besa i kod lekara i kod pacijenata".

"Doktora Slavika mediji su unapred linčovali, iako će on odgovarati pred pravosudnim organima, pred sistemom Lekarske komore i Sudom časti, koji će raspravljati o etičkoj dimenziji problema i izreći odgovarajuću sankciju", rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, dopunski rad je, između ostalog, uveden i kao vid antikoruptivne mere, jer se njime smanjuje diskrecioni prostor za odlučivanje pojedinca u zdravstvenoj ustanovi.

"Kada govorimo o korupciji u zdravstvu misli se na odnos doktor - pacijent, što je obostran proces, a za rešavanje tog problema neophodna je hrabrost pojedinca i postojanje okruženja u kojem on ima kome da se žali", istakao je Milosavljević.

On je podvukao da su za rešenje tog problema potrebni efikasna policija i sudstvo, a kada se govori o prevenciji korupcije onda je to sistem koji predviđa tačne procedure, odnosno pravilnik koji smanjuje prostor za neke voluntarističke ili diskrecione odluke.

Ministar smatra da će plaćanjem po jasnoj proceduri, uz izdavanje fiskalnog računa i uz manje gotovine u opticaju, a više obaveznog i dopunskog osiguranja, biti manje prostora za korupciju.

Prema Milosavljevićevom mišljenju, drugi prostor za korupciju su nabavke, iako Srbija poslednjih godina ima Zakon o javnim nabavkama koji je tu oblast značajno promenio.

Pored otvaranja "belog telefona", Ministarstvo zdravlja je u više navrata pozvalo građane da se ne plaše da prijave slučajeve korupcije u zdravstvu i naglasilo da će im biti garantovana zaštita ličnih podataka.

Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja, u saradnji sa MUP-om, prilikom prijavljivanja nekog lekara preduzima odgovarajuće mere i građani ne treba da strahuju od otkrivanja identiteta, jer je zaštita ličnih podataka zagarantovana i kod jednih i kod drugih.

Sve pritužbe na rad zdravstvenih radnika građani mogu prijaviti dežurnom zdravstvenom inspektoru na telefon 011/333-40-03, ili direktno policiji, kao i 24 sata na "beli telefon" 0700/111-700.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image