• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

IMAMO dovoljno VODE za piće , PROBLEM je što u nju piš...!

Izvor Fonet

Vode u Srbiji ima dovoljno, ali ne znamo da je koristimo i čuvamo, navodi se u izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine. Najbolja u Kozaračkoj reci a u Vojvodini blagi užas.

  Stanje voda u Srbiji - Vode ima dovojlno ali je zagađena, najlošije u Vojvodini Izvor: MONDO / Marko Čavić

Nakon monitoringa koji je trajao 20 godina, kao najčistije se navode rečice u brdskoplaninskim predelima istočne, jugoistočne i zapadne Srbije, prenosi RTS.

Najčistija je Kozaračka reka, pritoka Južne Morave, a najzagađenije su vode u Vojvodini. Analizom 25 hiljada uzoraka sa 248 mernih mesta, od onih koji su okarakterisani kao veoma loši, 79 odsto je u Vojvodini.

"U najgorih 10 ubedljivo najzastupljeniji su profili i reke sa teritorije Vojvodine. Tome se pridružuje i Borska reka. Taj kvalitet pripada kvalitetu otvorenog kolektora kanalske otpadne vode", ističe načelnik Odeljenja za monitoring kvaliteta vode u Agenciji Nebojša Veljković.

Najveće greške koje se prave su često nekontrolisani procesi zagađenja voda, kaže dekan Šumarskog fakulteta Ratko Ristić i navodi gradnju malih hidro-elektrana derivacionog tipa i nekontrolisanu urbanizaciju, kao neprimerene načine korišćenja akvatičnih ekosistema u brdskom-planinskom regionu.

Kanalizacionom mrežom je obuhvaćeno tek nešto više od polovine stanovništva, dok je manje od 10 odsto stanovništva obuhvaćeno nekim stepenom prečišćavanja otpadnih voda.

Srbija je preuzela obavezu da do 2040. godine izgradi sva postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda za naselja sa više od dve hiljade stanovnika.

"Za izgradnju uređaja za prečišćavanje to je nekih četiri, operišemo sa nekih 4,3 milijarde evra, zatim tu je vodosnabdevanje, obezbeđivanje dovoljnih količina zdrave pijaće vode, zatim zaštitni objekti od poplava", napominje direktorka Republičke direkcije za vode Nataša Milić.

Strategijom upravljanja vodama, predviđeno je da je za dobro funkcionisanje i razvoj sektora voda u naredne dve decenije potrebno obezbediti 20 milijardi evra.

Povezane vesti

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

AV

Voda će u budučnosti biti najvažniji resurs.Nažalost radi vode će se voditi ratovi kao danas zbog nafte.U Hrvatskoj postoji inicijativa da se voda i pravo čovjeka na vodu zaštiti ustavnim zakonom ali nitko od vladajučih političara ne trza.Izvore pitke vode će prodati strancima kao i sve ostalo.

Moskvič

Daću vam primer kako ljudi postupaju sa vodom, ono što znam i ne rekla-kazala. Na planini Vidojevici, gde se nalazi i opservatorija i koju treba zaštiti od zagađenja i vrednog bacanja đubreta iz Prokuplja, vlasnik etno sela Beli kamen, gde mnogi vole da dođu, pokrao je sve izvore i prosledio ka sebi da bi punio bazen i ribnjak. Dinara nije platio i tako već godinama... Takođe, mnogi su zasadili maline, pregrađuju potoke i kradu vodu, ne brinući o posledicama. Voda je po kvalitetu možda i bolja od vlasinske... Iako nije reč o vodi - tamo je takav kriminal da se kradu i seku šume, ne može se lopovima ništa. Šume, potoci... to polako nestaje, još da nađu vazduh kako da kradu... Onda nam krivi drugi, sami sebe pljačkamo i dozvoljavamo to.

Radza

@Moskvič Arandjelovac isto sto se tice kradje suma.Prodali smo fabriku vode eeej koji smo mi mozgovi.Prodajemo se za sicu.

special image