Kada je državljanin Hrvatske, protiv koga se vodila istraga u Srbiji, izašao iz posebne pritvorske jedinice za organizovani kriminal, dobio je nanogvicu (ispravno je nanogvica, a ne nanogica, prim. aut.) i meru zabrana napuštanja stana u Beogradu. Međutim, ubrzo je skinuo aparat za elektronski nadzor, otputovao je u Hrvatsku, a zatim je našem tužilaštvu poslao poštom polomljeni odašiljač, uz izvinjenje, piše "Politika".

Ovo je samo jedan slučaj iz prakse Tužilaštva za organizovani kriminal kako okrivljeni zloupotrebljavaju pravo na odbranu sa slobode sa slobode uz elektronski nadzor.

Odašiljač je odstranio i jedan pakistanski državljanin, koji je i danas u bekstvu, ali nije poslao izvinjenje, navodi "Politika".

"Već nakon tri sata od određivanja mere zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora, on je skinuo odašiljač lokator i pobegao", kaže specijalni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nikolić za beogradski dnevni list.

Prema njegovim rečima, određivanje mere pritvora često je jedini način da se krivični postupak efikasno sprovede. Ali, ne ide baš tako lako i jednostavno...

"U praksi pritvor najčešće traje samo dok traje istraga. Čim se pritvor ukine, počinje odugovlačenje procesa. Okrivljeni naizmenično izbegavaju da dolaze na glavne pretrese, da bi se zatim naizmenično pojavljivali. Zlopotrebljavaju svoja procesna prava, često bez opravdavanja izostanaka, a sve kako im ne bi bio određen pritvor, jer se on po pravilu ne određuje samo na osnovu jednog izostanka. Tako ulazimo u začarani krug, pogotovo u predmetima sa velikim brojem okrivljenih, što je čest slučaj u predmetima organizovanog kriminala", navode Nikolić i viši savetnik u ovom tužilašrvu Milica Vujaniž-Đorđević.