• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ponovo istraga u slučaju grupe "Pauk"

Pred Vojnim odeljenjem Okružnog suda u Beogradu danas je počelo ponovljeno suđenje petočlanoj gurpi "Pauk", optuženoj za špijunažu u korist francuske obaveštajne službe, ubistvo dvojice Albanaca 1999. godine, i iznudu, ali je odlučeno da zbog da zbog nedostatka dokaza suđenje bude prekinuto i taj slučaj ponovo istražen.

Pred Vojnim odeljenjem Okružnog suda u Beogradu danas je počelo ponovljeno suđenje petočlanoj grupi "Pauk", optuženoj za špijunažu u korist francuske obaveštajne službe, ubistvo dvojice Albanaca tokom NATO bombardovanja, 1999. godine, i iznudu, ali je odlučeno da zbog da zbog nedostatka dokaza suđenje bude prekinuto i taj slučaj ponovo vraćen na dopunu istrage.

Sudsko veće sudije Dragana Mirkovića prihvatilo je predlog odbrane, kome se ni tuzilaštvo nije usprotivilo, da se prekine suđenje optuženima na čelu sa Jugoslavom Petrušićem i da se slučaj vrati na dopunu istrage.

Na početku današnjeg suđenja optuženi nisu želeli da iznesu svoje odbrane, ali su pristali da odgovaraju na pitanja suda.

Prvooptuženi Jugoslav Petrušić rekao je da ne može da iznese odbranu jer bi sud prvo trebalo da utvrdi kako je i pod kojim okolnostima došao na Kosovo 1999. godine i koju je ulogu imao.

"Nisam običan vojnik niti kriminalac", rekao je Petrušić i zamolio sud i zastupnicu oštećenih i direktorku Fonda za humanitarno pravo Natašu Kandić da organizuju da on bude saslušan pred tužilaštvom u Prištini.

Njegovi branioci zatrazili su od suda da pribavi od Ministarstva unutrašnjih poslova, Vojno-bezbednosne agencije i MIP zapisnik sa podacima o obaveštajnoj delatnosti Petrušića sa tim službama, zatim od Haškog tribunala i srpskog tužilastva za ratne zločine izveštaj o identifikaciji leševa u bolnici 13. maj na Banjici, kao i svedočenja pojedinih svedoka u Hagu.

Takođe su zatražili da se dostave zapisnici iz Haga sa navodima odbrane Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja za koje tvrde da sadrže neistinite navode o grupi "Pauk".

Svi predlozi odbrane na kraju su rezultirali odlukom suda da se sprovedu dopunske istražne radnje, prikupe dokazi protiv optuženih, a tek potom da se odluči o podizanju optuznice.

Optuženi pripadnici "Pauka" prvobitno su osuđeni u novembru 2000. godine u Okružnom sudu u Beogradu, ali je tu presudu Vrhovni sud ukinuo i predmet vratio na ponovno suđenje koje je danas prekinuto.

Pored Petrušića, ta presuda izrečena je Miloradu Pelemišu, Slobodanu Orašaninu, Radetu Petroviću i Branku Vlaču.

Istom presudom, Petrušić, Petrović i Vlačo osuđeni su na kaznu od godinu i po dana zatvora zbog iznude 20.000 evra od braće Mirsada i Sadika Nimaja, a Orešanin za nedozvoljeno držanje oružja.

Vrhovni sud ukinuo je tu presudu Okružnog suda, jer je zauzeo stav da predmet iz nadležnosti Okružnog treba da pređe u Vojni sud.

S obzirom na to da su vojna tužilaštva i sud ukinuti 2005. godine, predmet je dat u rad Vojnom odeljenju Okružnog tužilaštva.

Optuženi Milorad Pelemiš rekao je da ostaje pri ranijim izjavama, a da će ostalo reći "kada za to dođe vreme" i dodao da je na Kosovu bio dva puta po dva dana.

Optuženi Slobodan Orašanin rekao je da ne priznaje dela za koja je optužen i da je na Kosovo otišao po zadatku vojne obaveštajne službe.

Orašanin je naveo da je u Srbiju "faksom iz inostranstva stiglo 4.000 stranica" sa ciljevima koji će biti bombardovani u SRJ, koji su prosleđeni vojnoj obaveštajnoj službi.

"Postojale su pretpostavke da je Petrušić pri stranoj obaveštajnoj službi, pa su naše službe stupile u kontakt sa njim. Petrušić je doneo snajper za potrebe Državne bezbednosti koji je našoj službi predat na aerodromu", rekao je Orašanin, a Petrušić je dodao da su tim snajperom kasnije izvršena neka krivična dela.

Orašanin je naveo i da je Petrušić tokom sankcija snabdevao Vojsku Jugoslavije nedozvoljenim oružjem.

Optuženi Branko Vlača rekao je da je Petrušića upoznao preko najviših oficira vojske i da mu je predstavljen kao "sposoban čovek", kao i da je Petrušić "ulazio u MUP i Generalštab", pa nije mogao da pretpostavi da je špijun.

Nataša Kandić rekla je da je saslušanje oštećenih Albanaca moguće samo na Kosovu i da bi zato sud trebalo da se obrati Euleksu, a odbrana se usprotivila tom predlogu sa obrazloženjem da bi to bilo priznavanje Kosova.

Petrušićev branilac, advokat Maja Trkulja, predložila je da sud od Haškog tribunala i Tužilaštva za ratne zločine traži izveštaje o identifikaciji posmrtnih ostataka u masovnoj grobnici u Batajnici, u koju su premeštena tela Albanaca sa Kosova, kao i iskaze pred tribunalom generala Nebojše Pavkovića i Aleksandra Vasiljevića.

Dodala je da je potrebno pribaviti i iskaze Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja pred tribunalom, jer su oni, kako je rekla, iznosili neistine o grupi "Pauk".

Maja Trkulja je predložila i da bude saslušan bivši savezni sekretar za informisanje Goran Matić.

Posle hapšenja grupe "Pauk", oktobra 1999. godine, Matić je održao konferenciju za novinare na kojoj je javnost, u maniru raskrinkavanja velike zavere, obavestio o delovanju Petrušića u Zairu 1997. godine, kada je sa vlasti svrgnut Mobutu Sese Seko.

Matić je tada posebno isticao vezu Petrušića sa "Mobutuovim sestrićem Žanom" i veoma detaljno opisivao kretanje optuženog i grupe plaćenika između zairskih gradova Kigali i Kisangani.

Grupa je tada sumnjičena i za planiranje ubistva tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića.


(agencije/MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image