Ako dužnik plati dug u roku od osam dana od prijema rešenja o izvršenju, naknada izvršitelju se umanjuje za 60 odsto. Ako se dužnik dobrovoljno iseli u roku od 30 dana, javni izvršitelj nema pravo na naknadu za uspešno sprovedeno izvršenje, piše Politika.

Ministarstvo pravde je posle brojnih žalbi građana odlučilo da uz izmene Zakona o izvršenju i obezbeđenju, donese i izmene Tarifnika javnih izvršitelja, piše Informer.

Kako prenosi Politika, drastično je redukovan broj odluka koje će javni izvršitelj moći da tarifira, ali je smanjen i broj radnji koje će naplaćivati.

Tako javni izvršitelj više neće moći da naplaćuje pribavljanje podataka koji su dostupni elektronskim putem. Dodatno je razrađeno načelo srazmere čime se sprečava mogućnost unovčavanja imovine izvršnog dužnika značajne vrednosti da bi se namirio bagatelni ili nesrazmerno manji iznos potraživanja izvršnog poverioca.

Primere takvog "bahaćenja" navodi Informer kada je zbog duga od 13.000 evra Beograđaninu (74) oteta kuća od 570 kvadrata i prodata za 70.000 evra. Izvršitelji su tada za sebe uzeli 44.000 evra, ili kada je za dug od 500 evra starijoj gospođi uzeta kuća, plac i vinograd vredni 60.000 evra.

Pored toga, izvršitelji više neće moći da uzimaju dve trećine zarade i pencije, odnosno polovinu za minimalce.

Izvršenje će moći da se sprovede samo do polovine, umesto dosadašnje dve trećine zarade, a na penzije izvršenje se sprovodi do njene trećine. Na minimalnoj penziji, izvršenje može da se sprovede samo do desetine iznosa.

Primer takvog ponašanja izvršitelja opet prenosi Informer kada su 77-godišnjoj gospođi hteli da uzmu pola penzije zbog neplaćene kazne za parking u visini od 550 dinara.