• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

One prkose predrasudama: Lepe i u samom vrhu nauke

Izvor mondo.rs

Aleksandra, Nevena i Emilija su među samo 28 odsto žena u svetu koje se bave naučnim istraživačkim radom.

 Naučnice iz Srbije dobile stipendije "Za žene u nauci" Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Dobitnice su prestižne stipendije za najbolje mlade naučnice iz Srbije, koje se već devet godina unazad dodeljuju mladim, obrazovanim i nauci posvećenim ženama. Danas su im nagrade vredne 5.000 evra svečano uručene na ceremoniji održanoj u Vladi Srbije.
Aleksandra Barać je doktor medicine i doktor medicinskih nauka, zaposlena na Klinici za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije i naučni saradnik na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Publikovala je oko 150 radova u međunarodnim časopisima, a na kongresima je prezentovala više od 100 radova.

Možda će vas zanimati

Dobitnica je oko 20 nagrada i stipendija. Njena dosadašnja istraživanja su fokusirana na dijagnostiku i lečenje invazivnih, respiratornih i alergijskih gljivičnih oboljenja.

Kaže da je presrećna što je danas u Vladi Srbije baš ti povodom i ističe da nagradu posvećuje kćerci Anji koja je dopla na svet kada i nagrada.

Njena koleginica iz Novog Sada Nevena Veličković (1984) docent je za užu naučnu oblast Genetike na Departmanu za biologiju i ekologiju Prirodno matematičkog fakulteta u Novom Sadu.

Kao dobitnica brojnih stipendija je više puta boravila u laboratorijama i na edukacijama u inostranstvu. Učestvovala je kao rukovodilac ili ulesnik u realizaciji četiri međunarodna, četiri republička i 12 pokrajinskih naučnih projekata. U autorstvu i koautorstvu ima objavljena 24 rada.

Njen naučno-istraživački rad se tiče primene genetičkih podataka u programima zaštite razčliči5tih biljnih i životinjskih vrsta. Bavi se i analizom prisustva I značanja genetičkih varijanti kod oboljenja kao što je kancer.

Najmlađa među njima je Emilija Stojanović iz Niša (1992) koja pohađa dva programa doktorskih studija – na drugoj je godini smera Eksperimantalne i primenjene fiziologijue sa sportskom medicinom na Fakultetu medicinskih nauka U Kragujevcu i na završnoj je godini Fakzulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu. Profesionalno se bavila košarkom i bila član juniorske reprezentacije.

Sportsku karijeru sam prekinula prošle godine i ova nagrada je samo pokazatelj da sam odabrala dobar put”, istakla je Emilija koja je veliku zahvalnost izrazila porodici, ali i svom mentoru sa Medicinskog fakulteta.

Njena istraživanja su bazirana na proceni fiziloškog opterećenja fizičkih zahteva tokom takmičenja, ispitivanju idealnih nutritivnih strategija. Kao na unapređenju specifičnih testova za procenu agilnosti. Autor je 16 radova objavljneih u međunarodnim časopisima.

Borba za ravnopravnost polova – u načnim institutima čak 91 % žene

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović


Pomoćnik ministra za nauku dr Marina Soković je istakla na današnoj ceremoniji da su žene veoma zastupljene u oblasti nauke u našoj zemlji, pa tako u pojedinim instituma one i muškarci su u odnosu 50 %-50%, a u Institutima društvenih humanističkih nauka čak su 91 odsto žene.

"U šest od sedam naučnih instituta direktori su žene, i to je veoma dobar pokazatelj", istakla je Soković.

Profesor Goran Milašinović, predsednik Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom pri Ministarstvu spoljnih poslova je, pak, naglasio da situacija kada je reč o rodnoj ravnipravnosti nije nimalo svetla.

"Oko 750 miliona žena i devojčica u svetu je neobrazovano, a čak 52 miliona nikada neće krenuti u školu. Samo tri posto žena se bavi Informacioni I komunikacionim tehnologijama, a 25 odsto ume da barata istim", istakao je Milašinović.

On kaže da u Francuskoj dobitnice ovih nagrada zaista uživaju visoko pozicioniran status u društvu, a da su tri dobile i Nobelovu nagradu.

Stipendije, koje se ove godine u našoj zemlji dodeljuju po deveti put, u partnerstvu Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, Nacionalne komisije za Unesko i Loreala Balkan, namenjene su realizaciji značajnih naučnih istraživanja koja će biti sprovedena Srbiji. U ovom programu uestvuje 131 zemlja.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image