Prisutnima na otvaranju obratili su se gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, šefica regionalnog predstavništva Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Dubravka Negre i dekan Fakulteta tehničkih nauka prof. dr Rade Doroslovački.

"Ovo nije samo najpametnija i najzelenija zgrada u našem gradu, ovo je sistem za budućnost koju predstavlja ekonomija znanja, nauke i inovacija i sasvim je prirodno da je smeštena u Novom Sadu uz univerzitetski kampus. Nadam se da ćemo uz pomoć Vlade i na SPENS-u uskoro imati Centar za istraživanje veštačke inteligencije, i tako oformiti savremeni klaster koji je neophodan ako želite da budete konkurentiji i uspešniji. Od kako smo položili kamen temeljac za izgradnju ove zgrade, nezaposlenost smo smanjili za 50 posto, smanjili smo izvoz naših mozgova, a povećali izvoz softvera. Došli su veliki, svetski brendovi u Srbiju i u Novi Sad. To je Srbija kakva želimo da bude, a budućnost su studenti, i oni koji će to tek biti, budućnost su naši građani ", naglasio je gradonačelnik Vučević.

undefined naučno tehnološki park

Sumirajući rezultate republičke Vlade koja završava mandat, premijerka Brnabić je naglasila da Srbija do 2014. godine nije imala ni jedan Naučno-tehnološki park, a da će ih uskoro imati četiri i to u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Čačku.

"Tu je i čitava mreža start-ap centara širom naše zemlje. Zadatak nam je bio da počnemo transformaciju ekonomije i društva tako da budu zasnovani na znanju, inovacijama, preduzetništvu, istraživanju i razvoju. Gradimo jednu bolju budućnost za generacije koje dolaze. Danas su sve škole povezane na internet, sa programiranjem kao obaveznim predmetom od petog razreda osnovne škole, tako da imamo infrastrukturu za tu bolju budućnost", istakla je Ana Brnabić.

Projekat ''Istraživanje i razvoj'' koji sprovodi Vlada Republike Srbije, Evropska investiciona banka finansira sa 200 miliona evra, i to je jedan od najvećih programa te vrste u javnom sektoru u regionu Zapadnog Balkana.

"Projekat je ambiciozan i svobuhvatan i treba da stvori bolje uslove za rad istraživačima, studentima, profesorima i svima onima koji žele da razvijaju svoje ideje. Cilj je bio da zajednički doprinesemo smanjivanju pojave odliva mozgova", istakla je Dubravka Negre.

Prema rečima Igora Mirovića, izgradnjom Naučno-tehnološkog parka stvorena je nova inovaciona snaga Srbije. Kako je izjavio, narednih nedelja će početi realizacija druge faze koja će uspostaviti sistem održivosti Naučno-tehnološkog parka, kao i izgradnja zgrade Instituta ''Biosens''.

Prof. dr Rade Doroslovački zahvalio se Vladi Srbije, Pokrajinskoj Vladi, Gradu Novom Sadu, EIB i Jedinici za upravljanje projektima na zajedničkom angažmanu oko projekta koji će, kako je ocenio, biti okosnica razvoja IT struke u Srbiji.