U Skupštini Srbije danas se raspravlja o ovom predlogu. Dok poslanici vladajućih stranaka brane predlog, ocenjujući ga dobrim, dotle opozicija apeluje da on bude povučen iz procedure i da se napravi nov predlog.
Predlog zakona o utvrđivanju činjenica o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta izazvao je polemiku i pre nego što je došao u skupštinsku proceduru. Roditelji nestalih beba, koji traže istinu, protestovali su pre nekoliko dana ispred Skupštine Srbije, tražeći da ovaj predlog bude povučen iz procedure.
Isto traži i deo opozicije (koji učestvuje u radu parlamenta), a jedna od glavnih krtiika zakonu je odredba o nadoknadi od 10.000 evra roditeljima za nestalo dete.
EVO ŠTA O TOME KAŽE MINISTAR POLICIJE NEBOJŠA STEFANOVIĆ
Poslanica Stranke moderne Srbije Tatjana Macura apelovala je na Vladu Srbije da povuče zakon iz procedure, a na poslanike da ne glasaju za njega, jer, kako kaže, zakon nije dobro napisan i njegove manjkavosti mogu može da naprave još veće probleme."Apelujem na sve poslanike da ovo pitanje stavimo iznad stranačkih politika ocenimo i da apelujemo na Savet Evrope, koji pritiska Srbiju da usvoji zakon, i objasnimo da ćemo primenom stvoriti veće probleme", rekla je Macura.
Ona je istakla da je u potpunosti izostala javna rasprava za predloženo rešenje, navodeći da relevatna udruženja, kao ni narodni poslanici nisu bili uključeni u pisanje zakona.
Macura smatra da zakon ne treba da bude prihvaćen i podseća da bi predsednik Republike mogao da vrati zakon u skupštinsku procedutu, ukoliko ga parlament ipak usvoji.
Poslanik Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj očekivao je "temeljniji zakon", navodeći da u predloženom ne vidi suštinska rešenja što, po njemu, govori da se država nije dovoljno ozbiljno posvetila problemu. Šešelj smatra da se zakon donosi samo zbog preporuka Saveta Evrope i presude Evropskog suda za ljudska prava.
"Postavljala su se razna pitanja, ali je najprisutnije bilo pominjanje 10.000 evra kao naknadu štete roditeljima koji u postupku ne dokažu da je dete ukradeno. U zakonu se ne navodi da je iznos fiksni, što znači da neko može dobiti 3.000 evra neko 5.000 evra. To znači da će država reći da je dete nekom 'manje ukradeno'", naveo je Šešelj. Ocenjuje da može doći i do zloupotrebe, jer se neko može i pretvarati da je roditelj ukradenog deteta.
"Na neki način se legalizuje otimanje dece. Država ne nudi rešenje, ne nudi pravdu nego nudi novac, što nije normalno. Mi smo prihvatili da je Evropski sud doneo rešenje da naknada bude 10.000 evra, a Srbija je samo prihvatila bez razmišljanja", rekao je Šešelj.
PROTEST RODITELJA ZBOG ZAKONA O "NESTALIM BEBAMA"
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, koji je obrazlagao zakon u skupštini, rekao je da je cilj zakona "istina o nestalim bebama".
On se osvrnuo se na zahteve da se formira DNK registar, ukazujući da se niko ne može naterati da dobrovoljno pristupi DNK registru.
"Možete sudskom odlukom u pojedinačnom slučaju nekome tražiti DNK, ali mimo toga vi ne možete nekog naterati da dobrovoljno pristupi DNK registru", rekao je Stefanović.
Stefanović je rekao i da istrage neće biti obustavljene, ali i da nijedna istraga neće biti obustavljena.
Podrška zakonu stigla je od Saveza vojvođanskih Mađara, a Elvira Kovač je ukazala da roditelji nestale dece decenijama čekaju na taj zakon.
Ona je napomenula da su poslanici SVM učestvovali u radu Radne grupe koja je nekada postojala.
"Kada pričamo o udruženjima kod njih postoji neka konfuzija o tome šta je zapravo moguće. Misle da bi ovaj zakon i njegovo usvajanje ukinuo krivičnu odgovornost u vezi krađe beba. Mi ćemo podržati ovaj zakon zato što su činjenice drugačije", rekla je Kovač.Ona je navela da nijedna istraga neće biti obustavljena i da su to krivična dela koja nisu zastarela.
"Usvajanjem tzv. zakona o nestalim bebama Srbija će ispuniti svoju obavezu prema Evropskom sudu za ljudska prava, koji je usvajanjem presude naložio državi da uspostavi mehanizam za utvrđivanje istine i obeštećenja za roditelje koji veruju da su njihove bebe nestale", rekla je Kovač.
Poslanik Pokreta socijalista Djorđe Komlenski rekao je da zakon ne treba da spreči bilo čiju odgovornost.
"Ovo nije zataškavanje mogućih slučajeva. Ovo je reakcija države da se na jedini odgovarajuću i primereni način kroz sudski postupak razreši dilema o postojanju sumnje o statusu novorođene bebe za koje se sumnja da su nestale", rekao je Komlenski.
On je naveo da je samo pokretanje postupka vrlo jednostavno i da ne iziskuje nikakve troškove.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!