Profesor na Mašinskom dr Velimir Ćirović i Dušan Smiljanić koji radi na doktorskoj disertaciji osmislili su protivgradni top koji funkcioniše na sistemu emitovanja zvučnih talasa, dejstvuje do 10 kilometara u visinu i može da zaštiti oko 80 hektara useva.
"Zvučne talase koji se prostiru brzinom zvuka, sistem emituje svakih pet sekundi, a najbolje je da bude aktiviran najmasnije 20 minuta od trenutka kada se na radaru uoči potencijalni gradonosni oblak", objašnjavaju autori.
"Talasi, putujući ka gornjim slojevima atmosfere, u vazduhu izazivaju turbulencije, čime se sprečava stvaranje leda, a ako je već formiran u olujnom oblaku, onda izazivaju njegovo optapanje, tkao da umesto grada na zemlju pada kiša ili raskvašen sneg", dodali su oni.
Stručnjaci kažu da protivgradni top nije ograničen samo na jednu lokaciju već je potpuno mobilan, budući da je smešten u kontejner koji se lako montira i premešta, ne ugrožava avio saobraćaj, ne emituje štetna zračenja i nema opasnosti da će ispaliti predmet koji će završiti u nečijem dvorištu ili na krovu.
"Napajanje je obezbeđeno solarnom energijom. Instalirani GPR sistem omogućava aktiviranje pozivom ili SMS-om tako da nije potreban strelac. Takođe, sistem za komunikaciju omogućava povezivanje topa sa radarskm službom", kažu tvorci topa.
Troškovi, piše Blic, iznose oko šest evra po hektaru što je 3000 puta manje od instaliranja protivgradnih mreža koje koštaju i do 20.000 evra po hektaru.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti