• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nećete verovati gde je zalutala srpska ptica! Prešla više od 7.000 km

Izvor mondo.rs Izvor Beta

Jedinka modrovrane, ugrožene vrste ptica, koja je u Srbiji radi praćenja seobe obeležena nožnim prstenovima, pronađena je na farmi u blizini Otjivaronga u Namibiji!

To je prvi put da je ova ptica nađena na tolikoj udaljenosti i u tom delu sveta, objavilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Modrovrana, koja je kao mladunče u gnezdu, u julu 2019. obeležena u okolini Bačke Topole, pronađena je nakon putovanja koje je trajalo 231 dan, na udaljenosti od 7.368 kilometara od mesta izleganja.

Možda će vas zanimati

Iznemoglu pticu je pronašao lokalni farmer, a potom je dopremljena u namibijski centar za oporavak divljih životinja o čemu je obavešten Centar za markiranje životinja, koji radi pri Prirodnjačkom muzeju iz Beograda.

Nakon tronedeljnog oporavka ptica je 17. marta puštena na slobodu, a ornitolozi očekuju da će se nakon duge prolećne seobe vratiti u blizinu mesta izleganja gde bi mogla da započne gnežđenje.

Modrovrana je selica koja zimu provodi u podsaharskoj Africi, a u Srbiju dolazu krajem aprila, da bi je napustila krajem septembra.

To je ptica veličine gradskog goluba koja se gnezdi na otvorenim staništima. Gnezda smešta u duplje starih stabala i lesnih odseka, a hrani se krupnim insektima, malim gmizavcima, vodozemcima i sisarima.

Ugrožena je nestajanjem staništa usled intenziviranja poljoprivrede, smanjenjem broja stabala sa odgovarajućim dupljama, intenzivnim korišćenjem pesticida i krivolovom na seobi.

Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica, podsećaju da sa svojim lokalnim partnerima, već 17 godina rade na aktivnoj zaštiti nacionalne populacije modrovrane.

Za to vreme, kroz program postavljanja drvenih kutija za gnežđenje, vojvođanska populacija povećana je sa 15 na više od 250 parova, što predstavlja najveći uspeh u zaštiti ugroženih vrsta ptica u Srbiji.

Pročitajte i OVO

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Marko

Bezi i ona za Nemacku iz Srbije (kao i svi)

Gledaj

@Marko svoja posla,komšija.Znamo da nisi nikakav Marko.Promenićeš nik?Malo je kasno za to.

Koju Nemačku

@Marko lepo piše u Namibiju

special image