• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Opštine moraju da smanje broj zaposlenih

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković upozorio je čelnike opština u Srbiji da neće dobijati pomoć i podršku države ukoliko se ne uključe u program racionalizacije zaposlenih, a najavio je i smanjenje plata u državnoj upravi.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković upozorio je čelnike opština u Srbiji da neće dobijati pomoć i podršku države ukoliko se ne uključe u program racionalizacije zaposlenih, a najavio je i smanjenje plata u državnoj upravi.

"U lokalnoj samoupravi više neće moći da radi sadašnjih 22.000 zaposlenih. Vlada će u ovome istrajati, a predsednici opština i gradonačelnici će morati da se uključe pre ili kasnije. Što kasnije, biće bolnije, jer su sredstva za otpremnine limitirana", rekao je Marković agenciji Beta.

On je istakao da će "kasnije biti bolnije, jer para neće biti, a toliki broj ljudi koje su zaposlili neće moći da primi platu od lokalne samouprave".

Marković je pozvao zaposlene da se sami jave za taj program jer su sredstva za otpremnine limitirana.

"Pozivam ljude da se jave jer su sredstva vrlo limitirana, iznose 1,1 milijardi dinara, a moguće je da rebalansom budžeta budu i prepolovljena", rekao je on i poručio da lokalne samouoprave nisu zavodi za zapošljavanje.

"Lokalna samouprava ima svoje nadležnosti, ona ne postoji da bi zapošljavala i isplaćivala plate, već da bi se bavila lokalnim komunalnim problemima, infrastrukturom, putevima, školama, domovima zdravlja, da bi pomagala socijalnim slučajevima", kazao je ministar i naveo da pojedini predsednici opština i gradonačelnici isplaćuju plate veće od plate predsednika vlade.

On je ocenio da je razočaravajuće da lokalne samoprave ne žele da učestvuju u programu racionalizacije i da ga čak opstruišu na neki način zbog toga što su svesne da nakon toga neće moći da bude novih zapošljavanja u lokalnoj samoupravi.



"Država će insistirati na uštedama u državnoj upravi i u jedinicama lokalne samouprave. Nećemo tolerisati ignorisanje programa. Pristupićemo izmeni određenih zakona, obustavljaćemo transfere, radićemo sve što je u našoj moći, ali teret krize podelićemo na odgovarajući način i solidarno", rekao je ministar.

Marković je istakao da će zaposleni u državnoj upravi podneti veći teret krize nego ostali zaposleni u Republici.

"Mi smo već uradili predlog određenih mera koje podrazumevaju smanjenje plata zaposlenih u državnoj upravi. Na njih će se naravno odnositi i sve druge mere koje će se donositi", kazao je on.

Marković je rekao da će državna uprava podneti teret krize na adekvatan način i upozorio jedinice lokalne samouprave da "para za ovako luksuzno ponašanje kakvo je sada neće biti".

Program racionalizacije zaposlenih u organima jedinica lokalne samouprave zasnovan je na dobrovoljnoj osnovi i odnosi se na zaposlene koji imaju između pet i 30 godina radnog staža. Program predviđa otpremnine od 550.000 dinara po osobi, plus 15.000 dinara po godini staža. Za 2009. godinu predviđeno je 1,1 milijardi dinara za oko 2.000 ljudi.

U lokalnim samoupravama zaposleno je oko 22.000, a višak je oko 8.000. Marković je ranije najavio da će problem viška zaposlenih biti rešavan u narednih četiri do pet godina.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image