• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obeležen Svetski dan Roma

Svetski dan Roma, 8. april obeležen je danas u Srbiji nizom manifestacija koje za cilj imaju unapređenje položaja te nacionalne manjine i skretanje pažnje javnosti na njihov težak položaj i siromaštvo.

Svetski dan Roma, 8. april obeležen je danas u Srbiji nizom manifestacija koje za cilj imaju unapređenje položaja te nacionalne manjine i skretanje pažnje javnosti na njihov težak položaj i siromaštvo.

Predsednik Srbije Boris Tadić danas je razgovarao sa delegacijom Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine o teškom položaju Roma, koji je dodatno komplikovan zbog iseljavanja nehigijenskih romskih naselja iz pojedinih delova prestonice.

Na sastanku je konstatovano da se razvoj Beograda ne sme ometati, ali da se mora pronaći rešenje za romske porodice koje su ostale bez krova nad glavom.

U Skupštini Srbije održana je sednica Podobora za pitanja unapređenja položaja Roma, na kojoj su pored predstavnika Vlade Srbije učestvovali i predstavnici UN i lokalnih samouprava u Srbiji.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić poručio je da za unapređenje položaja Roma treba sprovesti sistemske mere, a ne, kako je ocenio, stihijsku politiku koja je do sada vođena.

"Položaj Roma prethodnih godina jeste unapređen, ali je još daleko od zadovoljavajućeg. Romi su deset puta siromašniji od ostatka populacije", kazao je Ljajić i dodao da je ključ rešenja svih problema romske populacije obrazovanje.

On je rekao da se situacija kada je reč o obrazovanju Roma ipak popravlja, pošto sada na fakultetima univerziteta u Srbiji ima oko 300 romskih studenata, dok ih je proteklih godina bilo oko 40.

Ljajić je naveo da 25 odsto Roma u Srbiji nema nijedan razred osnovne škole, 36 odsto ima završene samo neke razrede, dok osam odsto Roma završava srednju školu.

Koordinator UN za Srbiju Lenart Kostalainen pozdravo je napore koje Vlada Srbije čini kako bi se unapredio položaj Roma i najavio da će Ujedinjene nacije nastaviti da podržavaju Srbiju u tom poslu.

On je pozvao sve međunarodne donatore da svojim sredstvima pomognu Srbiji u rešavanju problema najbrojnije nacionalne manjine.

Najbolji učenici osnovnih i srednjih škola romske nacionalnosti, njih 40, dobili su danas računare od Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić tom prilikom je istakao da su Romi najveći resurs države, jer i pored težih okolnosti u kojima žive u odnosu na ostale ostvaruju odlične rezultate.

Čiplić je još naveo da u Srbiji prema popisu iz 2002. godine živi 108.000 Roma, ali da ih prema procenama ima oko 450.000 i izrazio nadu da će 2011. godine, u sledećem popisu biti evidentirani svi Romi u Srbije.

Neke Nišlije neće Šabana

Na svetski dan Roma predstavnici građana koji žive u Ulici južni bulevar u Nišu i ne žele da im ulica nosi ime pevača romske muzike Šabana Bajramovića najavili su da će pokrenuti peticiju u celom gradu protiv promene naziva ulice.

"Protivimo se promeni naziva ulice bez obzira da li bi se ona zvala po Bajramoviću, Emiru Kusturici ili Lepoj Breni. Nije tačno da je Bajramović živeo u našem kraju, pošto je ulica u kojoj je stanovao udaljena bar jedan kilometar. O pokojnicima sve najbolje, ali mi znamo ko je bio Šaban Bajramović, znamo i njegove poroke i ne želimo da naša ulica nosi njegovo ime", rekao je predstavnik građana Južnog bulevara Zoran Luković.

Istovremeno više nevladinih organizacija (NVO) okupilo se ispred Skupštine Beograda zahtevajući da se Romima iz nehigijenskog naselja u Novom Beogradu hitno obezbedi alternativni smeštaj.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas otvorio je u Osnovnoj školi "Despot Stefan Lazarević" u beogradskom naselju Mirijevo izložbu povodom Svetskog dana Roma.

Na panoima su izložene fotografije koje prikazuju stradanja Roma u Drugom svetskom ratu, sa spiskovima ubijenih, ali i prvi rečnik romskog jezika nastao u logoru Jasenovac.

"Nema nikakve razlike između dece, nema razlike između ljudi. Mirijevo je najbolji primer. Ako pokažemo razumevanje prema toj deci uspećemo da im damo šansku da odrastu, zaposle se i osnuju normalne porodice", poručio je gradonačelnik Đilas.

Povodom Svetskog dana Roma u Domu Vojske otvarena je izložba romskih slikara, pisaca i izložba fotografija "Romi Srbije".

Svetski Dan Roma ustanovljen je 1971. godine, kada je na konferenciji Romske unije odlučeno da romska himna bude "Đelem, đelem", a zastava kombinacija plave i zelene boje sa crvenim točkom u sredini.

Dan Roma obeležen je defileom kroz Knez Mihailovu ulicu i kulturno-umetničkim programom na Trgu Republike, gde je za 20 časova najavljen i koncert romske grupe "Kal".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image