• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Legiji blokirana imovina

Slobodan Radovanović potvrdio da je imovina Milorada Ulemeka Legije od danas privremeno oduzeta. Zabrana raspolaganja biće stavljena na Ulemekovu vilu na Ceraku, stan u Atini i dva računa u bankama u Švajcarskoj i Grčkoj, piše "Blic".

Vršilac dužnosti Republičkog tužioca Slobodan Radovanović potvrdio je da će imovina Milorada Ulemeka Legije od danas biti privremeno oduzeta na osnovu Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom.

"Ovo je sam početak primene Zakona. Imovina će privremeno biti oduzeta, potom će biti sprovedena finansijska istraga da bi se utvrdilo njeno poreklo i ako se utvrdi da je stečena na nezakonit način, biće trajno oduzeta", rekao je Radovanović za Radio televiziju Srbije.

On je istakao da je svim tužilaštvima širom Srbije naložio da hitno počnu primenu tog zakona i da će sprovoditi rigorozne kontrole da li se to obavezujuće uputstvo poštuje.

"Važno je da Zakon hitno bude primenjen iz dva razloga - prvo je, naravno, borba protiv kriminala, a drugo, da se na taj način dođe do značajnih sredstava kako bi se rasteretio državni budžet", kazao je on.

Radovanović je naveo da se u primeni Zakona krenulo od zaplene imovine pripadnika Zemunskog klana.

Današnji "Blic", pozivajući se na izvor iz Specijalnog tužilaštva, objavio je da će se danas, potpisivanjem prvog sudskog naloga za privremeno oduzimanje imovine stečene kriminalom, legijino bogatstvo naći pod blokadom.

Zabrana raspolaganja biće stavljena na Ulemekovu vilu na Ceraku, stan u Atini i dva računa u bankama u Švajcarskoj i Grčkoj.

Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom stupio je na snagu 1. marta, a danas će biti potpisan prvi sudski nalog za oduzimanje.

Spektakularnog oduzimanja Ulemekove imovine neće biti odmah. Prvi korak je mera blokade, odnosno zabrane raspolaganja, što znači da kuća i stan koji se vode na njegovo ime sada ne mogu da se otuđe i da sa otkrivenih računa ne može da se podiže ili prebacuje novac, kaže za „Blic” izvor blizak Specijalnom tužilaštvu, po čijem predlogu će biti potpisan prvi nalog.

Specijalna policijska jedinica za finansijsku istragu MUP Srbije, koja od primene zakona pokušava da uđe u trag Ulemekovim novčanim transakcijama, za sada nije otkrila enormno bogatstvo koje se očekivalo od nekadašnjeg predvodnika zemunskog klana, godinama neprikosnovenog u trgovini drogom i otmicama, teškim milione evra.

Ulemek je, prema sudskoj presudi, samo na tri otmice profitirao šest miliona evra, dok zarada u narko-biznisu nikada nije precizno utvrđena, jer mu za ovo krivično delo nikada nije ni suđeno.

Na Legiju se vode vila na Ceraku od sto pedest kvadrata i stan od stotinak kvadrata u Atini, dok se nađeni računi vode na njegovu suprugu Aleksandru Ivanović.

Koliko je novca na njima, bankarska je tajna, ali se radi o iznosu koji je znatno manji od onog koji javnost očekuje, kaže izvor Blica.

Stan u Atini, objašnjava isti izvor, bitan je za dalje utvrđivanje Ulemekovog bogatstva, jer bi otkrivanjem načina na koji je plaćen moglo da se utvrdi poreklo datog novca i eventualno otkriju novi tajni računi.

U Legijinoj kući za sada će moći da žive njegova supruga i deca, ali neće moći da je prodaju



Obdanište umesto Legijine kuće

Primenom Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom biće razorenena suština organizovanog kriminala u Srbiji, ocenila je ministarka pravde Snežana Malović.

"Kriminalcima uglavnom nije bitno koliko će vremena provesti u zatvoru, već da je imovina na sigurnom", rekla je Malovićeva u intervjuu nedeljniku "Vreme".

Ona je kazala da će Ministarstvo pravde u okviru svojih ovlašćenja i nadležnosti oduzimati svu imovinu u skladu sa tim zakonom i da je sigurna da on neće biti "mrtvo slovo na papiru" i da niko neće biti iznad zakona.

"Ostalo je posao javnog tužilaštva i finansijske jedinice MUP-a. Krajem prošle nedelje je i sam republički tužilac Slobodan Radovanović prosledio svim srpskim tužilaštvima uputstva za primenu ovog zakona", rekla je ministarka.

Ona je objasnila da će Jedinica za finansijske istrage otkrivati imovinu proisteklu iz krivičnog dela, kao i da se u finansijskoj istrazi prikupljaju dokazi o imovini, zakonitim prihodima i troškovima života okrivljenog, dokazi o imovini koju je nasledio pravni sledbenik, odnosno dokazi o imovini i naknadi za koju je imovina preneta na trečhe lice.

Malovićeva je kazala da je korenita reforma pravosuđa stres za svaku demokratsku državu, pa i za tranzicionu Srbiju sa krhkom demokratijom, i da je normalno da se tako složen paket zakona u toj oblasti preispituje i kritikuje.

"Kao građanka Srbije volela bih da vidim lepo obdanište, ili prihvatilište na mestu kuće Milorada Ulemeka Legije", dodala je Malovićeva.

Ministarka je kazala da su većina primedbi koje su iznete u javnosti uglavnom posledica nedovoljnog razumevanja nekih odredbi tih zakona.

Ona je dodala da će posle konstituisanja Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca ta dva tela pristupiti definisanju neophodnog broja nosilaca pravosudnih funkcija u skladu sa potrebama novog sistema i izradi kriterijuma za izbor nosilaca pravosudnih funkcija, što bi trebalo da bude završeno do kraja maja.

Posle toga biće raspisan konkurs, a izbor sudija i tužilaca biće završen do decembra 2009. godine i najveći deo posla će preći na Visoki savet sudstva.

"Ono što treba srpskom pravosuđu to je bolja organizacija, bolji zakonodavni ambijent i tek u manjoj meri novi ljudi", rekla je Malovićeva, objasnivši da će se paralelno obavljati organizacione pripreme za uspostavljanje nove mreže sudova, uključujući i one koji će biti prvi put formirani, kao što su apelacioni sudovi i Upravni sud.

Ona je rekla da je suština reforme pravosuđa to što će se reorganizovati samo pravosuđe, dok će građani svoj pristup pravdi ostvarivati na istim mestima kao i do sada i da će procesi koji se vode pred pravosudnim organima biti mnogo kraći.

Malovićeva je dodala da je cilj tog Ministarstva pravde da politizacija u pravosuđu nestane, odnosno stvaranje nezavisnog i efikasnog sudstva Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image