• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić rodbini: Ne zovite me da cepam prijave!

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o bezbednosti u saobraćaju, Strategiju za unapređenje položaja Roma, Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Rusije o putovanjima i druga akta.

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o bezbednosti u saobraćaju, Strategiju za unapređenje položaja Roma, Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Rusije o putovanjima i druga akta.

Cilj Predloga zakona o bezbednosti u saobraćaju je da u naredne tri godine prepolovi broj poginulih u saobraćajnim nesrećama, izjavio je ministar policije Ivica Dačić.

Na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije, Dačić je rekao da su prema novom zakonu kazne za saobraćajni prekršaj od 3.000 do 50.000 dinara, kao i da se kazne duplo povećavaju u slučaju kada je u dete u kolima.

Prema njegovim rečima, za neka dela nije predviđena novčana kazna, već zatvor.

Dodao je i da će, prema novom zakonu, vozači prekršajno odgovarati i kad ih ne zaustavi saobraćajna policija, jer će na putevima biti postavljen video-nadzor, pa će vozači biti kažnjeni ako ih kamera snimi prilikom prekoračenja brzine ili nepropisnog preticanja.

Vozačima će biti zabranjeno da pričaju mobilnim telefonom dok su u kolima, a ista zabrana važiće i za pešake na pešačkom prelazu.

"Ovde nije u pitanju represija, ovde se radi o zaštiti života. Jedan sekund je dovoljan da ugrozite svoj život i živote svoje i tuđih porodica", istakao je Dačić.

On je pozvao rodbinu i prijatelje da ga ne zovu i ne traže mu da im cepa saobraćajne prijave, jer to, kako tvrdi, neće raditi.

"Zakon nije dovoljan da se poveća bezbednost u saobraćaju, ali je važan predluslov", zaključio je Dačić i izrazio uverenje da će predloženi zakon vrlo brzo da se nađe pred poslanicima Skupštine Srbije.

Načelnik Uprave saobraćajne policije Stojadin Jovanović rekao je da očekuje da će "dosledna primena" tog zakona do 2012. godine smanjiti broj žrtava u saobraćaju za 50 odsto.

Šef Katedre Saobraćajnog fakulteta za bezbednost saobraćaja Milan Vujanić rekao je da je zakonom predviđeno da vozači kada dobiju 18 kaznenih poena na "određeno vreme" izgube vozačku dozvolu.

"Kada vozač stekne 18 kaznenih poena neće moći da vozi i moraće da plati sve novčane kazne (za prekršaje koje je počinio), kao i da polaže testove o poznavanju saobraćajnih propisa", rekao je Vujanić i dodao da će, pored toga, ti vozači dozvolu moći ponovo da dobiju tek posle tri meseca.

Vujanić je istakao da je predviđena i mogućnost da vozač zbog "bezobzirne vožnje" odmah dobije 18 kaznenih poena nakon kojih će mu biti oduzeta dozvola na određeno vreme.

Istakao je da je zabranjeno konzumiranje alkohola, odnosno da je dozvoljena granica smanjena sa 0,5 na 0,3 promila alkohola.

Dodao je i da su zakonom propisani uslovi za rad auto-škola u smislu stručnjaka koji obučavaju nove vozače, kao i toga koliko traje obuka i u kakvim vozilima.

Prema podacima policije, prošle godine je u Srbiji, bez Kosova i Metohije, u saobraćajnim nesrećama poginulo 897 ljudi, dok je godinu dana ranije broj poginulih bio 968.

U 2008. u saobraćajnim nesrećama je povređeno 22.275 ljudi, što je za 0,3 odsto više nego 2007. godine kada je broj povređenih iznosio 22.209. Prošle godine se dogodilo 67.708 saobraćajnih nesreća, što je za 4,35 odsto manje nego 2007. godine kada ih je bilo oko 70.700.

Najčešći uzroci saobraćajnih nesreća su, kako je navedeno, nepropisna i neprilagođena brzina u 43,8 odsto slučajeva, neustupanje prvenstva prolaza u 17,2 odsto, psiho-fizičko stanje vozača, pre svega vožnja pod uticajem alkohola u 5,4 odsto i nepropisno pretičanje u 4,2 odsto slučajeva.

Materijalna šteta koja je napravljena iznosila više od dve milijarde i 700 miliona dinara.

U Srbiji je na snazi zakon o bezbednosti u saobraćaju iz 1988.
godine.

Dačić je na konferenciji za novinare posle današnje sednice Vlade izjavio i da državni organi do sada nisu dobili nijednu primedbu građana da su imali probleme prilikom putovanja sa novim bimetrijskim pasošima.

On je rekao da je već izdato 400.000 pasoša i najavio da će se ispitati svi navodi medija o tome da je bilo nepravilnosti prilikom izrade novih putnih isprava.

Ministar je apelovao na sve da imaju obzira prema takvim vestima i informacijama jer one mogu imati uticaj i na proces vizne liberalizacije Srbije.

Dačić je ponovio da MUP osim što je postavio uslove kako treba da izgleda novi pasoš ne učestvuje u izradi tog dokumenta već to radi Zavod za izradu novčanica NBS. On je rekao i da nijedan dinar od novca koji građani plaćaju za izdavanje novih putnih isprava ne ide MUP-u iako su policijski službenici direktno angažovani na izdavanju putnih isprava.

"MUP će ispitati celu situaciju oko toga i građani sigurno neće biti žrtve bilo čega", istakao je Dačić.

Na današnjoj sednici Vlada Srbije usvojila je i Strategiju za unapređenje položaja Roma koja predviđa dužnost države da se brine o poštovanju, zaštiti i ispunjavanju njihovih zakonskih prava, saopšteno je iz Vlade.

Kako se navodi, Strategija predviđa uključivanje Roma u sve oblasti društvenog života, rodnu ravnopravnost, sprečavanje i borbu protiv svih oblika diskriminacije i sprovođenje mera afirmativne akcije.

Vlada je usvojila i Predlog zakona o potvrđivanju akata svetskog poštanskog saveza, kao i Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Rusije o uslovima uzajamnih putovanja državljana te dve zemlje.

Na sednici su doneti i Predlog zakona o potvrđivanju konvencije između Srbije i Rumunije o obnavljanju, obeležavanju i održavanju granične linije i graničnih oznaka na zajedničkoj državnoj granici, kao i predlozi zakona o potvrđivanju sporazuma između Srbije i Bugarske o otvaranju graničnih prelaza Petačinci-Bankja i Novo korito-Salaš.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image