Advokat Goran Petronijević pretučen je noćas, zajedno sa Novicom Pekovićem, sudijom u penziji, u Njegovševoj ulici na Vračaru. Njih je napala grupa ljudi dok su se sedeli u jednom ugostiteljskom objektu, a osumnjičeni za napad su uhvaćeni jutros.

I Petronijević i Peković imaju lakše telesne povrede.

Petronijević je poznato ime u srpskom pravosuđu. U vreme vladavine Slobodana Miloševića bio je sudija Okružnog suda, a bio ječlan sudskog veća koje je sudilo liderima NATO-a za bombardovanje SR Jugoslavije.

Posle karijere sudije, prešao je u advokaturu, a spisak klijenata je vrlo zanimljiv - pred Haškim tribunalom je zastupao nekadašnjeg visokog oficira JNA Veselina Šljivančanina, zastupa i političkog lidera bosanskih Srba u vreme rata u bivšoj Jugoslaviji Radovana Karadžića, ali zastupao je još neke poznate javne ličnosti, poput folk pevačice Svetlane-Cece Ražnatović, kao i bivšeg šefa Državne bezbednosti Radeta Markovića (za čiju se biografiju vezuju razne "prljave" stvari), potom jednog od pripadnika ozloglašenog, kriminalnog "Zemunskog klana" Sašu Pejakovića-Peleta, jednog od osuđenih u procesu za ubistvo predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića 2003. godine.

U nekoliko parničnih postupaka, Petronijević je zastupao je i Milorada Ulemeka Legiju, nekadašnjeg komandanta ozloglašene Jedinice za specijalne operacije, čiji su pripadnici izvršili ubistvo Đinđića. Njega je zastupao u imovinsko-pravnim postupcima, ne u krivičnim.

SUĐENJE LIDERIMA NATO

Odlukom tadašnjih jugoslovenskih vlasti, odnosno Slobodana Miloševića, pred Okružnim sudom u Beogradu 2000. godine organizovano je suđenje liderima NATO-a zbog bombardovanja SR Jugoslavije (Srbije i Crne Gore). Naravno, suđenje je bilo održano u njihovom odsustvu.

Bili su optuženi: predsednik SAD Bil Klinton, državna sekretarka SAD Medlin Olbrajt, britanski premijer Toni Bler, francuski predsednik Žak Širak, nemački kancelar Gerhard Šreder i još devet čelnika NATO i zemalja koje su učestvovale u bombardovanju SR Jugoslavije. Sudsko veće ih je sve osudilo na po 20 godina zatvora, ocenjujući da su počinili krivična dela podsticanja na agresivni rat, povrede teritorijalnog integriteta, pokušaj ubistva najviših državnih funkcionera, ratni zločin protiv civilnog stanovništva i upotrebe nedozvoljenih sredstava borbe oni su u odsustvu osuđeni na po dvadeset godina zatvora.

Jedan od članova sudskog veća koje je osudilo ove državnike i čelnike NATO-a bio je upravo Goran Petronijević.

Međutim, posle sloma Miloševićevog režima, 5. oktobra 2000. godine, Vrhovni sud je tu presudu ukinuo i vratio Okružnom sudu na ponovno odlučivanje. Okružno tužilaštvo tada je odustalo od četiri tačke optužnice od ukupno pet. A za tu jedinu tačku bio je nadležan Vojni sud.

Petronijević je godinama kasnije listu "Danas" rekao da je to učinjeno na insistiranje zapadnih funkcionera, koji zbog te presude nisu želeli da dolaze u Srbiju.

"Tužilaštvo je ostalo samo pri gonjenju za krivično delo povrede teritorijalnog integriteta. U tom trenutku za to krivično delo je bio nadležan Vojni sud", rekao je Petronijević. Za delo povrede teritorijalnog integriteta posle dvadeset godina nastupa apsolutna zastarelost, za razliku od ostalih nabrojanih krivičnih dela koja ne zastarevaju.

Iako je ovaj predmet već zaboravljen i "arhiviran", Petronijević je tada ocenio da je taj proces bio značajan jer je iza njega ostala dragocena dokumentaciona građa.

"To je ogroman broj dokumenata o bombardovanju koju su prikupljali čak 27 okružnih sudova. Posebno je dragocen deo koji se odnosio na bombardovanje Petrohemije i ostalih energetskih postrojenja, kao i deo koji se bavio korišćenjem osiromašenog uranijuma", rekao je on.

UBISTVO ĐINĐIĆA I IZJAVA PETRONIJEVIĆA O "ŠIPTARU" I "KUMU"

Petronijević se pre nekoliko dana ponovo pojavio u novinskim stupcima, nakon što je lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović, pričajući o ubistvu Đinđića i svim okolnostima koje su do toga dovele, pomenuo i Petronijevića, nazivajući ga "đubretom, debelim udbašem i saradnikom mafije".

Ovim Jovanovićevim kvalifikacijama, prethodila je Petronijevićeva izjava o "vezama Jovanovića i pripadnika 'Zemunskog klana'".

Advokat Petronijević je rekao da se "po jelovniku znalo kog dana će Čeda biti gost u Šilerovoj".

"Ne želim da se spuštam na njegov socijalni, kulturološki i obrazovni nivo. Sve što sam rekao je sušta istina, koja je mnogo veća i ima mnogo više o tome da se govori, što on dobro zna. Mene to ne zanima, kao što me ni Čeda ne interesuje. On je nebitan da bih se ja njime bavio", rekao je Petronijević medijima.

Ovo nije prvi put da se Petronijević bavio događajima pre i posle ubistva premijera Zorana Đinđića, pogotovo tokom vanrednog stanja i policijske akcije "Sablja", sprovedene nakon atentata.

Petronijević je prošle godine izjavio da je ubistvo dvojice pripadnika ozloglašenog "Zemunskog klana" Dušana Spasojevića zvanog "Šiptar" i Mileta Lukovića zvanog "Kum" bilo "fingirano".

Advokat je, naime, tvrdio da njih dvojica nisu ubijeni u Meljaku 27. marta 2003. godine, već ranije, a da su njihova lica našminkana svežom crvenom farbom da bi se prikazalo da su ubijeni iste večeri tokom obračuna sa pripadnicima Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ).

On je tada za "Alo" rekao da to zna jer je sproveo svoju istragu jer je branio Sašu Pejakovića Peleta, jednog od osuđenih u procesu za ubistvo premijera Zorana Đinđića, koji je poslednji video žive "Šiptara" i "Kuma".

"Treći dan posle ubistva, otišao sam u dvorište vikendice u Meljaku, ali nigde nisam našao tragove borbe niti pucnjave! Nije bilo nikakvih čaura, niti oštećenja na zidovima kuće, ograde i na stablima. Ni na travi nije bilo tragova krvi, niti bilo kakvog znaka da se tu dogodilo ubistvo. Uopšte nije bilo naznaka da su Šiptar i Kum boravili tamo", rekao je tada Petronijević.