• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovo vam se neće dopasti: Ako ste radili manje od 15 godina…

Izvor mondo.rs Izvor Novosti

Nijedan zakon u Srbiji ne propisuje da se doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje koji su godinama uplaćivani, a nisu realizovani, odnosno nije stečena penzija, vraćaju.

Tako svaki radnik koji ima manje od 15 godina staža nema pravo da mu se vrati ni dinar od uplaćenih sredstava, a nema ni mogućnost da podnese zahtev za penzionisanje.

Taj novac upotrebljen je, tvrde nadležni, za nešto drugo.

Možda će vas zanimati

Oni koji su kroz svoje zarade izdvajali za fond kraće od 15 godina, kada zađu u sedmu deceniju ipak ne mogu da ostvare popuste u hipermarketima, jer nemaju penzioni ček, a ne mogu da koriste ni pogodnosti da uz vaučere idu na odmor.

Gordana Matković, programski direktor Centra za socijalnu politiku, objašnjava da novac od uplaćenih doprinosa nije moguće vratiti ni u jednoj vrsti osiguranja, jer osiguranja tako funkcionišu.

“U skoro svim zemljama sa sličnim penzijskim sistemima, kada je u pitanju javno penzijsko osiguranje, postoji minimalni staž od 15 ili 20 godina (Portugalija, Austrija, Slovenija, Mađarska, Litvanija, Slovačka), u Francuskoj i Americi 10 godina”, rekla je ona za Novosti.

Takva je računica da biste mogli u proseku da primate penziju 15 godina, koja je inače mnogo viša nego doprinosi koji se uplate za isti period. Isto je i u zemljama u regionu.

Prema istraživanjima koja su rađena pre nekoliko godina, u našim uslovima je najprihatljivije da se u okviru programa novčane socijalne pomoći (NSP) uvede poseban modul za staračka domaćinstva.

“To su ona domaćinstva u kojima su svi članovi stariji od starosne granice za penzionisanje, odnosno od 65 godina”, istakla je Matković.

“Takođe bi morali da se relaksiraju i imovinski uslovi, a da se cenzus i iznosi prava povećaju u odnosu na NSP. Starosna granica za ovo pravo bi trebalo da bude nešto viša nego za penziju za tri ili pet godina, a primanja niža u odnosu na minimalnu penziju”, dodala je.

Pročitajte i ovo

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

AnKsio3nost

U zadnjih trideset (30) godina pljacke i unistavanja, vecina je povremeno, duze ili krace, bila nezaposlena ili radili na crno. Drugim recima bar 2-3 miliona gradjana je zakinuto za staz i nece moci da izgura do penzije. Umirace kao psi. Nijedna vlast to nije resila, jer su sve to zlo i nacinile. Posejali su smrt.

Biljana

@AnKsio3nost U pravu ste. Samo, to je još jedan razlog da shvatimo kako nas, naročito mladje generacije, uništava vlast već dugi niz godina. Mi, penzioneri koji još uvek mislimo svojom glavom i znamo da se vlast igra sa našom uštedjevinom, bunimo se. A, šta vi mladji radite? Pristajete da budete u ropskom odnosu i poslušnici vladajuće elite? Ko, sem časnih pojedinaca, je podigao glas protiv tih privremenih,povremenih i nelegitimnih radnih odnosa...

Pazarac

Odes u nemacku i radis 5 godina, i vratis se u srbiju i primas 200 ili 300 evrica. Za to bi u srbiju radio 40 godina. Resen problem odma. Aj cao

special image