• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskršnje liturgije u Srbiji

Prvu ponoćnu vaskršnju liturgiju služio je u Hramu Svetog Save mitropolit Amfilohije, a jutarnju u Sabornoj crkvi episkop Atanasije. Praznična atmosfera šitrom Srbije.

Vaskršnje liturgije u Beogradu služili su, u ime poglavara Srpske pravoslavne crkve, patrijarha Pavla, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkop hvostanski Atanasije sa sveštenstvom beogradskih hramova.

Ponoćnu arhijerejsku liturgiju u Spomen-hramu Svetog Save na Vračaru, prvu posle dana hrišćanske žalosti, Velikog Petka i Velike Subote, služio je mitropolit Amfilohije u prisustvu mnogobrojnih vernika.

Prvoj liturgiji prethodila je molitva pred zatvorenim vratima koja se otvaraju tačno u ponoć, čime se vernom narodu simbolično otvara put u Carstvo nebesko i put pobede života nad smrću koja je suština hrišćanskog verovanja.

Početak vaskršnjeg slavlja na Vračaru praćen je zvucima 49 zvona sa kupola Spomen-hrama koja su se prvi put oglasila posle dana žalosti.
Mitropolit je potom pričestio vernike jer je početak vaskršnjeg slavlja i kraj šetsonedeljnog Velikog i Časnog posta.

Episkop hvostanski Atanasije, vikar patrijarha Pavla, služio je na Vaskrs jutarnju arhijerejsku liturgiju u beogradskoj Sabornoj crkvi, uz sasluživanje sveštenstva tog hrama i u prisustvu mitropolita Amfilohija.

U kratkoj besedi episkop Atanasije je pozvao vernike da se u dane najvećeg hrišćanskog praznika sete vrednosti i moralnih pouka koje nalaže hrišćanstvo jer je opstanak i napredak sveta nemoguć bez vere u Vaskrsenje i pobedu života nad smrću.

Episkop Atanasije je posebne pozdrave i čestitke uputio narodu Kosova i Metohije koje u posebnim okolnostima dočekuje i slavi praznik Vaskresenja.

Na prazničnim liturgijama u svim hramovima SPC pročitana je tradicionalna praznična poruka patrijarha Pavla srpskih arhijereja sveštenstvu, monaštvu i vernom narodu u kojoj se sa zabrinutošću ukazuje da je naše doba suočeno sa materijalnom krizom i još prisutnijom krizom morala.

Vaskrsenje Hristovo, jevanđelski događaj kojim je pre više od dva milenijuma počela novozavetna istorija čovečanstva obeležile su danas sve pravoslavne hrišćanske crkve i vernici koji poštuju pravila drevne hrisćanske dogme ustanovljene na prvom vaseljenskom saboru u Nikeji 325. godine. Uskrs je proslavljen i u BiH i Hrvatskoj.

Prema odlukama Nikejskog sabora koje do danas poštuju sve pravoslavne crkve, Vaskrs treba slaviti u prvu nedelju punog meseca posle proleće ravnodnevnice, ali obavezno posle jevrejske Pashe.

Kako je Uskr proslavljen u Srbiji, bivšoj Jugoslaviji i širom sveta pogledajte u foto-galeriji OVDE.

Uskrs na Kosovu

U većini pravoslavnih hramova na Kosovu i Metohiji održana je vaskršnja liturgija, u prisustvu nekoliko hiljada vernika.

Centralna liturgija, koju je služio vladika raško-prizrenski Artemije, održana je u manastiru Gračanica.

Obraćajući se vernicima, on je pozvao pravoslavni živalj da ne napušta Kosovo.

"Ostanimo, draga deco, sa Vaskrslim Gospodom, ostanimo u toj nepomućenoj radosti, ostanimo na Kosovu i Metohiji oko naših svetinja, oko grobova naših slavnih i svetih predaka. To je naš krstovaskrsni put koji jedino vodi i uvodi u život večni", poručio je vladika Artemije.

U Gračanici, Visokim Dečanima, Pećkoj patrijaršiji, Svetim Arhangelima i drugim manastirima i crkvama pročitana je poslanica patrijarha srpskog Pavla.

Vernicima iz raznih krajeva Kosova i centralne Srbije, nakon liturgije deljena su uskršnja jaja.

Oko 100 vernika je, na Vaskrs, posetilo hram Svetog Save u južnom delu Kosovske Mitrovice, u pratnji Kosovske policijske službe.

"Kako odslužismo ponoćnu i jutrošnju liturgiju, imali smo obavezu, kao vernici, pravoslavci, hrišćani, da i ovde, u ovom našem hramu, kažemo "Hristos vaskrse", rekao je vernicima protojerej Milija Arsović, starešina hrama Svetog Dimitrija u severnoj Kosovskoj Mitrovici.

"Već šesti Vaskrs, vezani za ovu svetinju, dođosmo da molimo vaskrslog Gospoda da nam pomogne i da nam da snage i da imamo vere kao što su vere imali njegovi učenici i žene mironosice. Neka bi nam Bog pomogao i da uvek slavimo vaskrsenje Hristovo mnogo godina", istakao je protojerej Arsović.

Filip Kostić, jedan je od najmlađih koji su posetili hram Svetog Save u južnoj Kosovskoj Mitrovici rekao je da je tu tođen, da je krštem u tom hramu i da mu je drago da je danas tu došao.

"Bilo je mnogo lepše dok nisu sve ovo zapalili", dodao je on.

Ljiljana Kostić je živela u južnom delu grada. Kaže, ne samo za Vaskrs, već kad god je organizovan dolazak u taj deo grada dođe da obiđe hram Svetog Save i pravoslavno groblje.

"Ova crkva je nama veliko blago. Iako je porušena ona će nam uvek biti draga i uvek ćemo je obilaziti, dokle god na ovom našem dragom Kosovu postoji ijedan Srbin. I ja ću uvek obilaziti ovu crkvu gde sam krstila decu i unuke, i groblje gde su sahranjeni moji najmiliji", istakla je ona.

Kostićeva je izrazila nadu da će "Bog, majka Božija i današnji Hristos da pomognu da se svako vrati svom domu".

Vesna Kuzmanović je živela u južnom delu grada punih 30 godina.

"Troje dece sam krstila u ovoj crkvi i meni je najdraže kad dođem u ovu našu crkvu. Hvala Bogu, imamo crkvu i u sevenom delu grada, ali najlepše se osećamo kad smo ovde u našoj crkvi", kazala je ona.

Zamenik predsednika opštine Kosovska Mitrovica Ljubiša Petrović izjavio je da srspki narod na Kosovu i Metohiji proslavlja Vaskrs posećujući svoje najdraže svetinje, između ostalih i hram Svetog Save u južnom delu grada.

"Svim svojim sugrađanima u Mitrovici i svima na Kosovu i Metohiji želim srećan ovaj praznik i mnogo praznika koje ćemo da dočekujemo, da se molimo Bogu, da verujemo u naše spasenje, da verujemo u sve ovo što radimo i da Gospod Bog da jednakost i pravdu svima, pa i nama".

Vernici su do hrama Svetog Save, zapaljenog u martovskom pogromu 2004. godine, stigli u pratnji Kosovske policijske službe, a incidenata nije bilo.

Oko 250 Srba prizrenske opštine, većina u seoskim sredinama, proslavlja ovaj najveći hrišćanski praznik u skladu sa tradicijom, u krugu porodice.

Mnogi Srbi koji žive u raseljeništvu došli su u svoja rodna sela da sa porodicom provedu uskršnje praznike.

Centralna uskršnja liturgija održana je u manastiru Svetih Arhangela, tri i po kilometra istočno od Prizrena.

U samom gradu Prizrenu živi oko 30 Srba koji uskršnje praznike provode tradicionalno, u krugu porodice i bliskih prijatelja.

Predsednik Skupštine opštine Prizren Ramadan Muja čestitao je svim vernicima pravoslavni Uskrs.

"Ovaj praznik neka nam posluži da ojačamo veru u univerzalne vrednosti, izgradimo suživot između pripadnika svih zajednica bez obzira na veru i rasu", poručio je Muja.

Više desetina mališana iz Zvečana i Kosovske Mitrovice okupilo se na platou kod Crkve Svetog Đorđa u Zvečanu, na takmičenju u kucanju vaskršnjim jajima.

Najbolji je bio sedmogodišnji Vasilije Marković iz Zvečana, koji kaže da je tajna u jajetu, a ne u tehnici. On je dobio i prigodne nagrade.

"Dobio sam na poklon knjigu i ikonu. Naravno, takmičiću se i sledeće godine", kazao je dečak.

Organizator ovog takmičenja je zvečanska Crkvena opština.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image