• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan sećanja na žrtve genocida

U Srbiji će danas biti obeležen Dan sećanja na žrtve genocida počinjenog u Drugom svetskom ratu, a centralna komemoracija biće održana na području nekadašnjeg logora "Sajmište" u Beogradu.

U Srbiji će danas biti obeležen Dan sećanja na žrtve genocida počinjenog u Drugom svetskom ratu, a centralna komemoracija biće održana na području nekadašnjeg logora "Sajmište" u Beogradu.

Delegaciju Vlade Srbije, koja će na Spomenik žrtvama genocida na Starom sajmištu položiti vence i odati poštu predvodiće ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, saopšteno je iz Sektora za boračko-invalidsku zaštitu tog ministarstva.

Poštu svim nevino stradalim u genocidu, koji su počinile hrvatske ustaše u vreme fašističke tvorevine tzv. Nezavisne države Hrvatske i nemački nacisti za vreme okupacije, odaće i predstavnici Vojske Srbije, SUBNOR-a, Udruženja zatočenika i potomaka zatočenika logora genocida u NDH od 1941.do 1945. godine, kao i Udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

Komemorativnom okupljanju prisustvovaće i poštu žrtvama genocida odati i predstavnici Grada Beograda i Opštine Novi Beograd.

Za Dan sećanja na žrtve genocida biće služen parastos u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve u zemlji kao i srpskoj dijaspori.

Dan sećanja na genocid počinjen nad Srbima, Jevrejima i Romima u našoj zemlji tokom Drugog svetskog rata ustanovljen je Zakonom o osnivanju Muzeja žrtava genocida 1992. godine.

Time se Srbija svrstala među retke demokratske države koje su, poštujući preporuku Ujedinjenih nacija, utvrdile nacionalni Dan sećanja na nevine žrtve jednog od najtragičnijih sukoba u svetskoj istoriji.

Dan sećanja na žrtve genocida obeležava se 22. aprila, na dan kada je pre 64 godine blizu 1.000 zatočenika krenulo u proboj iz koncentracionog logora Jasenovac, koji su držali hrvatski fašisti i oslobađanja tog stratišta 1945. godine.

U Hrvatskoj će ove godine komemoracija stradalima u sistemu logora smrti Jasenovac biti održana 26. aprila, a dan kasnije u Donjoj Gradini, najvećem stratištu koje se nalazi na području Republike Srpske na kome je likvidirano više od 300.000 ljudi.

Sistem koncentracionih logora ''Jasenovac'' služio je za istrebljenje nehrvata, a obuhvatao je više lokaliteta na teritoriji današnje Republike Hrvatske i Republike Bosne i Hercegovine.

Tačan broj žrtava ovog logora nije nikada utvrđen, a prema nalazima državne Komisije FNRJ i centra "Simon Vizental" u njima je umoreno najmanje 500.000 Srba, 80.000 Roma, 35.000 Jevreja i oko 10.000 antifašista različitih nacionalnosti.

Jasenovac je treći logor u svetu po broju žrtava, poznat i kao "srpski Aušvic", a ustaška država je po metodama mučenja, ali i po tome što je jedina imala posebne logore za decu, prevazišla naciste.

U NDH je za četiri godine rata likvidirano više od 74.000 mališana, dok je kroz logore prošlo više od 30.000, od kojih je umoreno blizu 20.000, starosti od nekoliko meseci do 14 godina.

Najozloglašeniji logor na teritoriji okupirane Srbije "Sajmište" ustanovio je nemački Gestapo uz levu obalu Save pored železničkog mosta u Beogradu, na teritoriji koju je držala marionetska NDH.

U početku je bio logor samo za Jevreje iz Srbije, a kasnije i za Srbe, Rome i antifašiste - pripadnike partizanskog i četničkog pokreta.

Od oktobra 1941. do jula 1944. godine u ovom logoru je umoreno ili je u Jajincima i drugim stratištima u okolini Beograda pogubljeno 32.000 Srba, 8.000 Jevreja i 5.000 Roma.

Više od 50.000 ljudi odvedeno je na put bez povratka u logore smrti Banjica, Trepča, Jasenovac i dalje u Norvešku, Grčku, Nemačku, Poljsku i Austriju.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image