• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Deci više prava!

Dečija prava u Srbiji još nisu u dovoljnoj meri ostvarena, izjavila je predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović i naglasila da je formirana skupštinska radna grupa za prava deteta, kako bi se ojačala zaštita prava dece.

Dečija prava u Srbiji još nisu u dovoljnoj meri ostvarena, izjavila je predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović i naglasila da je formirana skupštinska radna grupa za prava deteta, kako bi se ojačala zaštita prava dece.

Dejanović je na seminaru o stanju dece i dečjih prava, koji su organizovali Skupština Srbije i UNICEF, predočila da su deca često žrtve nasilja, zlostavljanja i iskorišćavanja.

Prema njenim rečima, mnoga deca su diskriminisana i nisu im dostupni zdravstvena zaštita i kvalitetno obrazovanje.

Navodeći da se siromaštvo u Srbiji smanjilo za proteklih pet godina, sprovođenjem Vladine Strategije za smanjenje siromaštva, Dejanović je napomenula da još mnogo dece i dalje živi u siromaštvu.

Na sistemsko rešavanje problema dece Srbiju obavezuju i Konvencija o pravima deteta i Milenijumska deklaracija, ali i domaći zakoni i Nacionalni plan akcije za decu.

"Da bismo ojačali ulogu Skupštine u toj oblasti, formirali smo radnu grupu koja je sastavljena od predstavnika svih stranaka, u cilju unapređenja sistema zaštite prava i položaja dece", rekla je predsednica Skupštine.

Direktorka UNICEF u Srbiji Judita Rajhenberg je istakla da je Srbija jedina zemlja u regionu koja je osnovala posebnu radnu grupu posvećenu zaštiti dečijih prava.

Navodeći podatke UNICEF, ona je rekla da dete koje se rodi danas u Srbiji ima veću šansu da živi u gradu, nego na selu, da ima velike šanse da preživi prvu godinu života (993 od 1.000) i da doživi 71 do 76 godina.

Svako deveto dete u Srbiji ima blage razvojne smetnje, a svako 100. teže, dodala je Rajhenberg.

Prema njenim rečima, dete rođeno u Srbiji danas će biti u velikom riziku da bude verbalno ili fizički kažnjavano (73 odsto).

Od 100 dece, 94 ima odličnu priliku da se školuje, a 83 odsto će verovatno nastaviti sa školovanjem.

Novim tehnologijama, mobilnoj telefoniji i kompjuterima pristup će imati 85 odsto srpske dece.

Ako se ništa ne promeni, kad izraste u adolescenta, neće imati mnogo šanse da iskaže svoje mišljenje, biće izloženo duvanu, alkoholu i drogi, za 25 odsto više od vršnjaka u Evropi i neće imati mnogo mogućnosti za zaposlenje.

I pored prepreka, navela je direktorka UNICEF, 72 odsto njih biće optimisti i zadovoljni svojim životom.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image