U ponedeljak (22.06.) i utorak (23.06.) iznad većeg dela Srbije, kao i u pojedinim delovima Beograda velika količina padavina (40 mm i više za 24 časa). To nije dobra vest za meštane Jaše Tomića, gde se već za nadigli Tamiš spremaju džakovi sa peskom.

Situacija je ozbiljna jer je rumunski Nacionalni institut za hidrologiju i upravljanje vodama proglasio je crveni meteo-alarm zbog vodostaja Tamiša, prenosi Agerpres.

Narandžasti meteo-alarm zbog mogućih poplava proglašen je u 30 okruga u zemlji, dok je žuti meteo-alarm na snazi u 34 regije.

Na Tamišu kod Jaša Tomić vodostaji će biti u manjem porastu do 21/22. juna, a zatim u stagnaciji i kretaće se iznad vanredne odbrane, a kod h.s. Sečanj u porastu do 22. juna sa prevazilaženjem vanredne odbrane od poplava.

Na slivovima Kolubare i Jadra sa pritokama, Skrapežu, Đetinji, Moravici, Bjelici, kao i na gornjem toku Zapadne Morave tokom 22. i 23. juna vodostaji će biti u većem porastu sa prevazilaženjem upozoravajućih nivoa, a na Jasenici i Kubršnici sa dostizanjem upozoravajućih nivoa, stoji na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Reka Tamiš raste nivo
Screenshot/RHMZ 

NA TAMIŠU SE UBRZANO SPREMAJU

Tamiš i dalje raste na potezu od rumunske granice do sela Jaše Tomića i Sečnju. Nasipi trenutno izdržavaju, ali je kod Tamiša sve neizvesno, jer je on takva reka da, iako je u ravnici, ima karakteristike bujučnih tokova

Reka Tamiš raste nivo
Screenshot/RHMZ 

Dragomir Popara iz mesne zajednice Jaša Tomić kaže za RTS da Tamiš raste sedam centimetra ana svakih sat vremena, čak negde ubrzava.

Naveo je da su juče stigle mašine, da su pripremili čakove sa peskom koje postvljaju na kritična mesta.

Danas, kaže, nastavljaju istim tempom.

Vodostaj je dosegao nešto viši od 724 centimetara, a istorijski maksimum je bio 2005. kada je bilo 822 centimetra.

Preduzeće Vode Vojvodine saopštilo je danas da je na desnom i levom nasipu na reci Tamiš i dalje na snazi vanredna odbrana od poplava.

REDOVNA ODBRANA NA BRZAVI, UKINUTA NA NERI

Danas je proglašena redovna odbrana od poplava na reci Brzavi, na desnom i levom nasipu, od granice sa Rumunijom do ušća u kanal Banatska Palanka - Novi Bečej. Dužina ove odbrambene linije je 36,37 kilometara, a trenutni vodostaj 224 centimetra. Redovna odbrana od poplava je i dalje na snazi na ustavama "Tomaševac" i "Botoš", kao i na delu Tamiša od Sečnja do ušća kanala Banatska Palanka - Novi Bečej, u dužini od 31,11 kilometara. Na reci Neri, kod naselja Kusić, ukinuta je redovna odbrana od poplava nakon što se vodostaj spustio na 168 centimetra.

Kako se navodi, dužina odbrambene linije na kojoj se sprovodi vanredna odbrana iznosi 30,53 kilometra i proteže se od rumunske granice do naselja Sečanj.

Na teren je dopremljeno 30.000 malih i 100 džambo džakova, a u toku dana će biti napunjeno još.

Džakovi se raspoređuju na predviđene lokacije i u slučaju potrebe biće postavljeni i trenutno nema slabih tačaka na nasipima i nisu evidentirani negativni pokazatelji njihove stabilnosti.


Juče je uvedena redovna odbrana od poplava desnom nasipu Tamiša od Sečnja do ušća kanala Banatska Palanka-Novi Bečej, kao i na levom nasipu od Sečnja do ustave "Tomaševac".

Dužina te deonice je 31,11 kilometara. Redovna odbrana je proglašena i na ustavama "Tomaševac" i "Botoš".

Prema merenjima RHMZ u narednim danima se očekuje porast vodostaja na Tamišu.

Na reci Neri i dalje je na snazi redovna odbrana od poplava na dužini od 3,85 kilometara kod naselja Kusić.

Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima.