• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tekstilci iz Novog Pazara stižu u Beograd

Novopazarski tekstilci, koji su pretili drastičnim oblicima protesta, odustali su privremeno od te namere, prihvatajući poziv da dođu u Beograd na pregovore, izjavio je Rasim Ljajić.

Novopazarski tekstilci, koji su pretili drastičnim oblicima protesta, odustali su privremeno od te namere, prihvatajući poziv da dođu u Beograd na pregovore, izjavio je za RTS ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

Gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS, Ljajić je ocenio da je situacija teška i da su se radnici Tekstilnog kombinata "Raška" u Novom Pazaru, u nedostatku drugih sredstava da dođu do svojih prava, odlučili za najradikalnije vidove protesta.

"Imamo načelni dogovor da će radnici da odustanu od takvih vidova protesta", istakao je Ljajić i najavio početak razgovora predstavnika Tekstilnog kombinata i četiri ministarstva Vlade Srbije za utorak.

Najrealnije u ovom trenutku je da se ubrza proces konverzije dugova, odnosno prenosa vlasništva, kao i podržavljenje Kombinata, to jest da Opština postane vlasnik preduzeća, objasnio je Ljajić.

Prema njegovim rečima, prodajom dela imovine kombinata mogli bi da se namire radnici, a planirana je i izgradnja industrijskog parka sa nekoliko stotina radnih mesta, što bi, takođe bilo prilika da se neki od radnika zaposle.

"Razgovori treba da se vode i oko zaostalih plata i povezivanja radnog staža", naveo je ministar Ljajić i istakao da je najvažnije da se razgovara i da veruje da će nakon njih biti rezultata.

Komentarišući eventualnu političku pozadinu dešavanja, Ljajić je naglasio da je ljude na to naterala nevolja i da nije prvi put da radnici "Raške" štrajkuju.

"Ovo je pravi radnički štrajk u svom izvornom obliku", ocenio je Ljajić.

Neposredan povod za sadašnji štrajk je usporen proces konverzije dugova, smatra Ljajić.

Prema njegovim rečima, Vlada je donela odluku o prenosu vlasništva na Opštinu, a proces otpisa dugova treba da počne.

"Otpis dugova je proces usaglašavanja i mora da bude potkrepljen zakonima kako neko ne bi bio doveden u situaciju za godinu ili dve da bude optužen da je uradio nešto protivzakonito", rekao je Ljajić.

Bošnjačka lista za evropski Sandžak ocenila je da pojedini političari pažljivo odmeravaju tešku situaciju u kojoj se nalaze radnici Tekstilnog kombinata "Raška" i koriste njihovu nesreću za medijsko eksponiranje.

Ova koalicija pozvala je gradonačelnika Novog Pazara Mirsada Đerleka da prestane da bude televizijski reporter i "izveštava sa lica mesta", nego da počne da se bavi rešavanjem problema, jer je situacija u celom gradu alarmantna.

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić obišao je štrajkače i razgovarao sa Zoranom Bulatovićem, koji je u petak sebi odsekao pola prst.

Nikolić je novinarima rekao da "nije siguran šta bi Zoran i njegovi drugovi mogli da urade" ukoliko do kraja nedelje ne bude nađeno adekvatno rešenje.

On je naglasio spremnost SNS da pomogne vladi da pronađe sredstva.

"Ako se (vlada) ogluši o to, mi iz Srpske napredne stranke smo spremni da organizujemo sličan štrajk i da to bude talas koji će zahvatiti Srbiju, pa, ili ćemo imati dobru vlast, ili nećemo imati nikakvu", rekao je Nikolić.

Vođa štrajkača Zoran Bulatović potvrdio je ovom prilikom da do petka neće biti radikalnih poteza štrajkača.

On je dodao da niko od štrajkača u utorak neće prisustvovati sastancima i izrazio uverenje da među pojedinim ministrima i u nekim partijama postoji dobra volja da se iznađe najbolje rešenje.

Deo radnika "Raške" počeo je prošlog četvrtka štrajk glađu, a vođa štrajka je u petak sebi odsekao deo prsta.

Štrajkači traže da se hitno završi započeta konverzija dugova holding kompanije "Raška", kao i da država poveže i dokupi radni staž za radnike kojima nedostaje do pet godina za prevremeni odlazak u penziju.

Tekstilni kombinat "Raška" nekada je zapošljavao oko 4.000 radnika u Novom Pazaru i pogonima u Sjenici i Tutinu, a sada radi jedva stotinak radnika u matičnim pogonima u Novom Pazaru.

(agencije/MONDO - na slici: Zoran Bulatović)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image