• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đelić: Kasne plate naučnika

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je danas da će zbog rebalansa budžeta za 2009. godinu za nauku i tehnološki razvoj biti izdvojeno oko milijardu dinara manje, dok su u Vojvodini ta sredstva umanjena za oko 200 miliona.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je danas da će zbog rebalansa budžeta za 2009. godinu za nauku i tehnološki razvoj biti izdvojeno oko milijardu dinara manje, dok su u Vojvodini ta sredstva umanjena za oko 200 miliona.

Đelić, koji je i ministar za nauku i tehnološki razvoj, rekao je novinarima u Novom Sadu da je veoma važno angažovati sve raspoložive resurse, privatni sektor i međunarodna finansijska sredstava kako bi bila prevaziđena ozbiljna budžetska kriza u oblasti nauke i tehnologije.

"Od početka godine su u više navrata kasnile plate naših naučnika, što je apsolutno nedopustivo, jer je reč o najmobilnijim članovima našeg društva, a oni najtalentovaniji mogu najlakše i otići iz naše zemlje", rekao je Đelić.

Đelić je danas potpisao Ugovor o realizaciji projekta "Evropski indeks konkurentnosti Srbije" sa pokrajinskim sekretarom za nauku i tehnološki razvoj Dragoslavom Petrovićem koji predviđa izradu studije o konkurentnosti Srbije u odnosu na druge evropske zemlje.

Prema Đelićevim rečima, želja potpisnika je da intenziviraju napore kako bi i u teškim budžetskim vremenima naša nauka i tehnologija nastavile da se razvijaju.

"Ovaj projekat je originalan u smislu da se primenjuje evropska metodologija, koja je prvi put korištena u Vojvodini, a sada će biti primenjena u celoj Srbiji, što će omogućiti da se naša zemlja priključi ostalim zemljama i regionima na nivou Evropske unije", rekao je on.

Đelić je dodao da će projekat biti integralni deo za izradu nacionalne strategije u domenu nauke i tehnologije, koji će omogućiti da se odredi nekoliko sektora gde Srbija može i mora da postane značajan faktor u svetu.

On je kao primer naveo poljoprivredu, energetiku, informacione tehologije i medicinu, jer je važno da se pažnja i koncentracija usmere u nekoliko domena u kojima Srbija može biti konkurentna, što je preduslov da bude relevatna i kod međunarodnih partnera i kompanija.

Nocilac projekta je Fakultet tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu, a u njegovu realizaciju su uključeni i univerziteti u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Kosovskoj Mitrovici i Novom Pazaru.

Sekretar za nauku i tehnološki razvoj Dragoslav Petrović rekao je da je istraživanje o konkuretnosti Vojvodine koju je sačinio FTN pomoglo pokrajinskoj vladi da napravi Strategiju tehnološkog razvoja i akcione planove, koji su za rezultat imali povratak 13 naučnih radnika, otvaranje 44 pogona visokih tehnologija i zaposlenje oko 16.000 ljudi.

"U narednom periodu zbog ekonomske krize usporiće se naše ambicije, ali ćemo već iduće nedelje raspisati konkurs za sufinansiranje već stvorenih radnih mesta vredan oko milion evra, kako bismo sačuvali zdrave i perpektivne kapacitete u Vojvodini", rekao je Petrović.

Dekan FTN-a Ilija Ćosić rekao je da će se prilikom istraživanja koristiti evropski model za izračunavanje indeksa konkurentnosti, jer Srbija do sada ili nije bila prisutna u međunardonim istraživanjima ili je njen indeks izračunavan po drugačijem kriterijumu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image