Redak kameni spomenik sa uklesanim tekstom na latinskom jeziku, inače nesvakidašni i u svetu, je neprocenjive vrednosti jer takvi artefakti ne idu na zvanične aukcije već se prodaju ispod ruke. Gruba procena je da tako vrede nekoliko stotina hiljada evra.

Kako "Blic" saznaje, ovaj izuzetan i jedinstven spomenik pronađen je prošlog petka prilikom zemljanih radova na deponiji Vinča. Iako je obaveštena uprava deponije i sa nadležnima dogovoreno da se spomenik zaštiti kako bi već u ponedeljak ujutru mogao da bude bezbedno transportovan u Narodni muzej u Beograd, spomenik je "nestao" između subote u 17 časova i nedelje u osam časova. Narodni muzej obavestio je policiju o krađi.

Pronađeni, pa ukradeni, spomenik na teritoriji Srbije, prema prvim procenama, jedinstven je u svetu. Potiće iz drugog veka, a na njemu se sa jedne strane nalaze dva stopala u sandalama koja su bila deo skulpture natprirodne veličine, dok se na drugoj strani nalazi natpis na latinskom u 15 redova. Na tom natpisu ispisan je životopis visokog rimskog zvaničnika.

Na osnovu natpisa na spomeniku, na latinskom, stručnjak Narodnog muzeja ustanovio je da je spomenik pripadao čoveku visokog viteškog staleža. Tokom vojničke službe rukovodio je različitim vojnim odredima i službovao u tri legije. Učestvovao je u ratu sa Dačanima i Parćanima i tokom svoje službe više puta bio odlikovan za vojničke vrline.

Informacije o spomeniku biće postavljene i u interpolovu bazu ukradenih arheoloških predmeta, tako da lopovi nikada neće moći da ga prodaju. Bar ne javno.

Posebna vrednost ovog spomenika za Srbiju i Beograd jeste u činjenici da je pronađen na originalnom mestu – nekadašnjeg antičkog Singidunuma. Otuda je izuzetan istorijski i kulturološki dokument trajanja Beograda. Podatak o vojevanju i prisustvu visokog rimskog zvaničnika, a koji je ispisan na njemu, svedoči o Beogradu kao važnom vojničkom centru.

"Budući da arheološki predmeti otkriveni na teritoriji Republike Srbije po Zakonu pripadaju Republici Srbiji, a imajući u vidu da je epigrafski spomenik evidentiran i snimljen od strane stručnjaka muzeja i da je pokrenut administrativni postupak za njegovo preuzimanje, njegov 'nestanak' se kvalifikuje kao teška krađa. Protiv nepoznatog počinioca podneta krivična prijava. Istražni postupak policije je u toku", kažu za "Blic" u Narodnom muzeju.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.