Epidemiolog Predrag Kon je izjavio jutros da je pitanje obrazovanja temelj i da dileme da li bi trebalo organizovati nastavu u školama nema.

"Mi smo dobili modele posebno za srednju, posebno za osnovnu školu. To se prepušta direktorima, nastavničkim većima, upravi škola, roditeljima da se zajedno dogovore koji model je odgovorajući", istakao je Kon gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.

On kaže da je medicinski opravdano da se od 1. do 4. razreda održi četiri časa, od 35 minuta.

"Između će biti 20-minutni odmor sa dezinfekcijom. Postavlja se pitanje maski, Po mom mišljenju nošenje maski ima smisla tokom izlaska napolje. U klupi nema smisla jer bi razmak trebalo da bude oko četiri metra u učionicama među decom. Svaka škola će imati obavezu da napravi plan nastave", precizirao je Kon.

Danas će biti održan sastanak epidemiooga sa ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem, nakon čega će biti poznato više detalja.

Ministar je ranije najavio da će prvi i drugi razredi kretati ujutro u 8.00, imaće četiri časa i završavaće u 11.00. Zatim idu kući ili imaju boravak. Posle najmlađih dolaze treći i četvrti razred i ostaju na nastavi od 11.00 do oko 14 časova. Nakon analize ministarstva, oko 20 odsto roditelja nema decu gde da ostave.

Škole koje su imale boravak imaće ga i ubuduće u istom obimu, ne smanjujemo grupe. U tim terminima predviđenim od prvog do četvrtog razreda imaju praktično celu školu za sebe.

Posle grupe od prvog do četvrtog u školu dolaze petaci i šestaci koji će svoja četiri časa imati od 14 do 17 časova, dok će sedmaci i osmaci biti u klupama od 17.00 do oko 20.00.

Svi oni imaće po četiri časa koja traju 35 minuta i redovne odmore. Časovi su skraćeni, ali se ne gubi vreme za nastavu jer nema upisivanja dnevnika tokom časa. Između svakog bloka nastave je oko dvadesetak minuta pauze kada se vrši dezinfekcija pre dolaska druge smene đaka.

"Oni koji su bolesni, ili im je neko u porodici zaražen ostaju kod kuće i imaju onlajn nastavu. Svi, pa i oni koji idu u školu, imaće na ponuđenim platformama razne sadržaje, vežbe, a škola i u izboru platforme ima autonomiju", rekao je ministar Šarčević.

Ministar kaže da je u manjim sredinama - manje i problema kako zadovoljiti sve uslove zaključno sa epidemiološkim. Veće škole i u većim gradovima zahtevaju jednostavno rečeno – više kombinacija modela.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.