• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POSLE POLA VEKA opet se čuje rika jelena na Zlataru! A tek kada čujete ko će još biti na planini... (FOTO)

Autor Jelena Stokić

Jeleni se nakon šest decenija od kako su istrebljeni, vraćaju na planinu Zlatar jer je na njene padine ovog leta vraćeno 12 grla ove divljači, čiji će lov biti najstrožije zabranjen tokom narednih deset godina.

 POSLE POLA VEKA opet se čuje rika jelena na Zlataru! A tek kada čujete ko će još biti na planini...  (FOTO) Izvor: Agencija RINA

Ovo je tek početak projekta koji Lovačko udruženje “Kozomor” realizuje uz finansijsku pomoć države, a savremeno prihvatilište u selu Seništa kod Nove Varoši, dobijaće nove stanare svake godine.

"Jeleni su doveženi iz Vojvodine, sa njima i košutama, travu na Zlataru će pasti i jedno lane. Krajnji cilj ovog projekta jeste stvaranje stabilne populacije jelenske divljači na ovom prostoru, povećanje biodiverziteta, a samim tim i obogaćivanje turističke ponude celog zlatarskog kraja", rekao je Slobodan Ljubojević, koordinator projekta za RINU.

Možda će vas zanimati

Planirano je da se u narednih tri do pet godina u ovo prihvatilište svake godine u zimskom periodu unosi po dvadesetak grla jelenske divljači različite polne i starosne strukture koja će se tu prilagođavati nekoliko meseci a zatim tokom jula, nakon teljenja bremenitih košuta, ispuštati u prirodu.

"Izvanredan životni prostor za jelensku divljač u Srbiji obavezuje sve lovne radnike, institucije i lokalno stanovništo ali i državne organe, da se ova divljač zaštiti i naseli na sve pogodne životne prostore u centralnom delu zapadne Srbije, čime bi kao društvo vratili dug prirodi", kaže Ljubojević.

Oaza jelena u Seništima prostire se na površini od četiri i po hektara i opremljena je potrebnim lovno-tehničim objektima. Prihvatilište je bogato vodom, rastinjem i svim ostalim prirodnim uslovima za jelene, a istovremeno je povezano putevima i dostupno lovočuvarskoj službi radi kontrole i nadzora unete divljači.

U ovoj oazi, jelenska divljač ovde će rasti, razvijati se, razmnožavati i širiti populaciju na prostoru sa kojeg je decenijama unazad istrebljena, zbog nemara čoveka.

Ovaj projekat od nacionalnog značaja finansira Republika Srbija preko Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Posle Tare i Studenice, lovište “Zlatar” je treći lokalitet u Srbiji gde se jeleni naseljavaju.

(Mondo/RINA)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

roki

cekaj malo, nije to zbog nemara naseg, nego lepo istrazite zasto je ta divljac nestala pre 60g tj. 75g tacnije - jer su ih italijani i nemci istrebljivali i prejedali se kao ameri kad su bizone u indijanskim lovistima ubijali kao sumanuti, sto zbog hrane sto zbog sporta. To mi je djed pricao da je po zapadnoj Srbiji imalo jelena koliko hoces a onda poceo drugi sv rat i okupator nagrdio lovista. doduse i nasi su ali da bi preziveli a ne kao ovi da se prejedaju iako su imali svoju vojnicku hranu

Nik nik

svaka čast...posvetite se medvedima, vukovima pre svega....kao i retkim pticama...zaštitite i pojačajte populaciju...

Bager

Dobra vest

special image