Drugi talas ili ako više volite drugi pik prvog talasa koronavirusa se širi Evropom, ali i celom planetom, pa mnoge države sve češće pribegavaju sve strožim merama i zatvaranju granica.

Ovo ima značajan uticaj i na putovanja srpskih građana, pošto smo poslednjih dana imali nekoliko zemalja koje su nam otvorile svoje granice, ali i druge koje su odlučile da budu rigoroznije nego do sada.

Građani Srbije od prošle nedelje mogu bez obaveznog PCR testa i karantina ili samoizolacije da putuju u 17 država, a posle najnovijih rokada došli smo do broja od 18 potencijalnih destinacija.

U međuvremenu nas je sa crvene liste skinula Švajcarska, u koju može da se putuje bez straha da ćete biti stavljeni u karantin, ali i Tunis, kako je obelodanio Aleksandar Seničić, predsednik Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA). Uz napomenu da bi prvi avion za ovu afričku zemlju trebalo da krene 4. septembra.

Postoji mogućnost i da građani Srbije od 1. septembra odlaze i u Bugarsku bez PCR testa.

Kako prenosi Informer, pozivajućise na bugarsko ministarstvo zdravlja, ministarski savet će 31. avgusta zasedati i doneti novu odluku kojom bi se ukinulo obavezno testiranje za srpske državljane, pod uslovom da se ovakva epidemiološka situacija u Srbiji nastavi.

Sa druge strane, Egipat je uveo obavezan negativan nalaz na PCR testu, između ostalog i za srpske turiste, a nije mali broj onih koji su planirali da odu na letovanje u ovu zemlju krajem avgusta ili u septembru, pa čak i oktobru.

Ovo je najnoviji spisak, uz napomenu da na zvaničnom sajtu Ministarstva spoljnih poslova još nisu apdejtovane promene za Švajcarsku i Tunis.

* Albanija

* Belorusija

* BiH

* Brazil

* Jamajka (pre putovanja, neophodno je prijaviti se na sledećem sajtu: visitjamaica.com)

* Republika Kongo

* DR Kongo

* Maldivi (posetiocima će na aerodromu biti vršeno merenje temperature i opšti pregled; ukoliko se utvrde simptomi kovid 19, biće urađen PCR test)

* Meksiko

* Oman (prilikom sletanja se meri telesna temperatura putnika i eventualno se upućuju u karantin oni putnici sa simptomima bolesti)

* Palau (neophodno je prilikom ulaska popuniti formular o zdravstvenom stanju i da budu podvrgnuti zdravstvenom pregledu; zabranjen je ulazak za one državljane Srbije koji su prethodnih 14 dana boravili ili tranzitirali u NR Kini, uključujući Hong Kong i Makao ili su boravili na putničkim kruzerima koji su pristajali u luke zemalja koje su pogođene bolešću kovid 19)

* Pakistan (na aerodromu se kontroliše temperatura; za lica koja pokažu simptome medicinsko osoblje na aerodromu odlučuje da li će zahtevati test na koronu; u slučaju pozitivnog testa, obavezna je mera izolacije)

* San Marino

* SAD (Ne mogu da uđu lica koja su tokom prethodnih 14 dana boravili u NR Kini, osim Hong Konga i Makaoa, Iranu, 26 zemalja Šengen zone, V. Britaniji i Brazilu. Pod boravkom se smatra i tranzitiranje kroz međunarodnu zonu. Imajući u vidu da savezne države imaju pravo donošenja sopstvenih propisa, uglavnom su sve države relaksirale zabrane ulaska tj. obaveze karantina ili negativnog testa”.

* Tunis

* Turska (pri ulasku u zemlju postoji obavezni lekarski pregled i merenje temperature)

* Švajcarska

* Centralnoafrička republika

Sredinom jula Savet EU je uklonio Srbiju i Crnu Goru sa spiska zemalja iz kojih je bezbedno doći u Evropsku uniju i zemlje Šengenskog prostora.

Srbija “blokirala” četiri zemlje

Na drugoj strani, Republika Srbija je uvela određena ograničenja za putnike iz četiri zemlje. Tako svi oni koji dolaze iz Severne Makedonije, Hrvatske, Rumunije i Bugarske, moraju da imaju negativan nalaz PCR testa ne stariji od 48 sati.

Na ovoj listi bi se našli i BiH i Crna Gora, ali…“Nije tajna da je to politička, a ne epidemiološka odluka”, rekao je dr Predrag Kon.

(Mondo/Blic)

MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.