• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Fakulteti predlažu otkazivanje prijemnih!

Fakulteti u Beogradu nisu spremni da iz svojih prihoda daju sredstva u državni budžet, a dekan ETF predlaže otkazivanje prijemnog u junu.

Fakulteti Univerziteta u Beogradu nisu spremni da iz svojih prihoda daju sredstva u državni budžet, zaključak je zajedničke sednice Saveta i Senata Beogradskog univerziteta u sredu.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Miodrag Popović predložio je da - ako Vlada ostane pri odluci - fakulteti ne održe prijemne ispite u junu, pošto će, kako je naveo, i onako mnogi od njih kroz nekoliko meseci morati da "zatvore vrata".

"Ne odustajemo od stava da iz odluke o izdvajajnju 40 odsto sopstvenih prihoda za državni budžet treba da budu izuzeti fakulteti, visoke strukovne škole i ustanove studentskog standarda, kao što su domovi", rekao je rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević.

On je ipak dodao da predstavnici univerziteta ne odustaju od pregovora sa Vladom i da se nastavak razgovora očekuje u ponedeljak.

Dekani beogradskih fakulteta, članovi Senata i Saveta Univerziteta ocenili su da ukoliko fakulteti ne budu samostalno raspolagali svojim prihodima, to može znatno otežati njihov rad, pa dovesti i do zatvaranja pojedinih visokoškolskih ustanova.

Prorektor za finansije Univerziteta u Beogradu Branko Medojević ocenio je da će bez sredstava iz soptvenih prihoda opasti kvalitet nastave na fakultetima.

"Kvalitetan kadar sa državnih univerziteta za veće plate će otići da radi na privatnim fakultetima, a najveću štetu pretrpeće studenti", kazao je Medojević.

On je dodao da su dekani većine fakulteta spremni i da smanje školarine ukoliko im država dozvoli da zadrže sopstvene prihode.

"Ovo nisu potezi odgovorne države i odgovornih ljudi, ovo su antidržavni potezi", ocenio je dekan Pravnog fakulteta Mirko Vasiljević.

On je upozorio da će podneti ostavku ako država istraje u svojoj nameri, jer, kako je rekao, ne želi da bude dekan fakulteta, koji država, koja ga je i osnovala, sopstevnim merama ne podržava.

Vasiljević je podržao predlog dekana Ekonomskog fakulteta Marka Backovića da se svim fakultetima, državnim i privatnim, uvede taksa na školarinu.

Odluku vlade o izdvajanju sopstvenih prihoda fakulteta u državnu kasu, kritikovali su i predstavnici Ministarstva prosvete, državni sekretar Radivoje Mitrović i pomoćnik ministra Slobodan Jauković.

Oni su ocenili da je takva odluka vlade "katastrofalna" i da predstavlja favorizovanje privatnih univerziteta.

"Ulaganja u obrazovanje su pala, a mi oporezujemo državne univerzitete, stidim se što sam deo ove priče", poručio je Mitrović.

On je dodao da će ukoliko i studentski domovi budu morali da iz sopstvenih prihoda izdvajaju sredstva u državni budžet to povećati cenu smeštaja.

"Ova Vlada nema predstavu o tome šta je univerzitet. Pojedini njeni predstavnici smatraju da su fakulteti zapravo preduzeća koja kradu i zato ih treba kazniti", kazao je pomoćnik ministra prosvete Slobodan Jauković.

Na sednici su se čula mišljenja da država ovom merom zapravo štiti privatne fakultete, pošto se na njih ne odnosi član 15 zakona o rebalansu budžeta, a da hoće da uguši državne visokoškolske ustanove, jer kako je rečeno, neće moći da budu konkurentne.

Odredba o oduzimanju 40 odsto sopstvenih prihoda fakultetima i drugim ustanovama, direktno je suprotna Zakonu o visokom obrazovanju u kome se kaže da fakulteti samostalno raspolažu sopstvenim prihodima, rečeno je na sednici i ukazano da će time biti ugašeni međunarodni projekti tih ustanova, ugovori sa privredom, izdavačka delatnost, sve ono iz čega se ostvaruju sopstveni prihodi.

(agencije/MONDO, foto: Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image