• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Litijom obeležena slava Beograda (VIDEO)

Grad Beograd će danas svečanom liturgijom u Vaznesenskoj crkvi i litijom centralnim gradskim ulicama proslaviti svoju slavu, Spasovdan. Od 11 do 14 časova ulice kojima prolazi litija zatvorene za saobraćaj

Krsna slava Beograda - Spasovdan obeležena je svečanom liturgijom u Vaznesenskoj crkvi, sečenjem slavskih kolača i litijom koja je prosla centralnim gradskim ulicama.

Pored više od hiljadu građana u litiji su učestvali gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić i drugi gradski čelnici, kao i princ Aleksandar Karađorđević.

Svečanu liturgiju služili su episkop australijsko-novozelandski Irinej i hvostanski Atanasije.

Povorka je krenula u 11.30 od Vaznesenske crkve i prošla ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana do Terazijske česme gde je nešto pre 12.00 prvi čitano Sveto Jevanđelje i služena molitva za zdravlje Beograđana.

Litija je potom nastavila put kroz Knez Mihailovu ulicu, Kralja Petra, do Saborne crkve gde se zaustavila drugi put uz molitvu za poštedu od stradanja.

Nakon što je prošla ulicama Kneza Sime Markovića, Jug Bogdanovom i Kraljice Natalije krug je zatvoren kod Vaznesenske crkve. U crkvenom dvorištu bilo je treće stajanje i pomen za pokoj duša palim junacima Beograda.



Krug koji litija pravi na Spasovdan simbolizuje večnost, a svrha litije jeste da kroz grad pronese glas o prazniku. Pre litije, u Vaznesenskoj crkvi služi se liturgija.

Centralne gradske ulice kojima se povorka kretala bile su zatvorene za saobraćaj od 11 do 13.00 sati.

Na čelu litije bio je Jerusalimski krst, a iza njega barjak Grada Beograda iz 1939. godine. Iza barjaka s leve i desne strane su dva krsta i više barjaka.

Učenici Bogoslovije i studenti Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta na rubu povorke nosili su ikone, a za njima su išli i gardisti u svečanim uniformama.

Spasovdan po pravilu pada 40 dana posle Uskrsa, i uvek u četvrtak.

Beograd je za slavu uzeo Spasovdan u spomen na 1403. godinu kada je despot Stefan Lazarević proglasio Beograd za prestonicu Srbije.

Slava je obnovljena 1993. godine kada je za Spasovdan ulicama Beograda prošla litija, prvi put posle 46 godina.

Verski praznik Spasovdan, kako se u narodu naziva Vaznesenje Gospodnje, vernici slave u znak sećanja na dan kada se Isus Hristos poslednji put javio učenicima.

Smatra se da mnogi običaji vezani za taj praznik potiču još iz predhrišćanskog vremena.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image