• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji legalan seks sa decom!

U Srbiji je zakonska granica za stupanje u seksualni odnos 14 godina. Savet Evrope i stručnjaci apeluju da se zbog iskorišćavanja maloletnika granica pomeri na 16 godina

U Srbiji je zakonska granica za stupanje u seksualni odnos - 14 godina! To znači da neko ko ima seks sa detetom koje je napunilo 14 godina krivično ne odgovara, ako je seksualni čin bio na dobrovoljnoj bazi

Poznato je da su mladi danas sve slobodniji po pitanju seksa, da sve ranije stupaju u odnose, a nisu retke i veze između maloletnika i puno starijih partnera. Većina stručnjaka se zbog toga slaže da bi zakonsku granicu za stupanje u seksualne odnose sa 14 trebalo pomeriti barem na 16 godina, kako bi se sprečile zloupotrebe i iskorišćavanje dece.

Nevladina organizacija „Beosuport", koja se bavi zaštitom dece od seksualnog iskorišćavanja i trgovine, još 2004. je Skupštini Srbije podnela inicijativu sa 30.000 potpisa da se granica stupanja u seksualne odnose sa 14 podigne na 16 godina, kao i da najveća razlika između deteta i partnera bude pet godina. Sonja Kecmanović iz „Beosuporta" kaže za "Press" da su deca svi do 18. godine i da je preporuka Saveta Evrope da se zakonska granica stupanja u odnose pomeri na 16 godina.

"Svi pričaju o zaštiti dece, a niko se ne bavi njima. Pomeranje ove granice je neophodno kako bi se deca zaštitila, jer dete sa 14 godina, iako fizički jeste, nije psihički zrelo da ima seksualni odnos, nije svesno posledica, traume koju može da doživi, prenosivih bolesti, HIV-a i neželjene trudnoće. Istraživanje koje smo sproveli pokazalo je da u Srbiji 90 odsto ljudi uopšte i ne zna da je kod nas zakonska granica za stupanje u seksualne odnose 14 godina, jer većina punoletstvo poistovećuje sa seksualnom slobodom! Među njima su i roditelji i profesori. Aktuelni zakon, koji je iz četrdesetih godina, odgovara jedino makroima i trgovcima decom, koji to iskorišćavaju. Tako neko ko ima 14 godina i sedam dana i prostituiše se, ako izjavi da to čini svesno, onaj sa kim je imao odnos uopšte ne odgovara pred zakonom", objašnjava Sonja Kecmanović.

Ona dodaje da su dva puta slali zahtev komisiji koja se bavi izmenama zakona pri Ministarstvu pravde da se postojeći zakon promeni. Nisu dobili čak ni odgovor.

Starosna granica do koje dete, prema mišljenu stručnjaka, nije sposobno ni zrelo da proceni rizike i posledice stupanja u seksualni čin razlikuje se od zemlje od zemlje i kreće se od od 12 do 20 godina.

U Hrvatskoj je nedavno, zbog sve učestalijih pritužbi roditelja maloletne dece koji traže savet kako zaštiti dete od seksualnog iskorišćavanja, odnosno veze sa puno starijim partnerima, dečji pravobranilac Mila Jelavić tražila da se poveća zakonska granica za legalni seksualni odnos sa 14 na 16 godina. Hrvatska, kao i Srbija, nalazi se među zemljama u svetu kod kojih je ova granica niža.

Dr Aleksandar Milošević, urolog i seksolog, smatra da granice ne bi trebalo da se postavljaju, kao i da je teško odgovoriti na pitanje da li je seks krivično delo, bez obzira na obostrano zadovoljstvo.

"Vreme stupanja u seksualne odnose je individualna stvar. Zrelost je relativna stvar. Neko je zreo već sa 12, a neko nije zreo ni sa 50 godina. Većina žena je fizički spremna od 14. godine, tačnije po ulasku u pubertet. U tom, fizičkom smislu je moguće postaviti granicu. Normalan seksualni odnos retko dovodi do fizičkih oštećenja kod osobe koja je fiziološki zrela. Ali što se tiče psihološke zrelosti, nije lako odrediti gde bi trebalo da bude granica, i to je pitanje za psihijatre i psihologe", smatra Milošević.

Tamara Lukšić-Orlandić, zamenica ombudsmana za prava deteta, smatra da je zahtev da se i u Srbiji pomeri starosna granica za stupanje u seksualne odnose opravdana, imajući u vidu veliki broj namernih prekida trudnoće kod maloletnica.

"Ovo je važno i zbog učestalih problema koji se javljaju zloupotrebom elektronskih medija, u kojima su žrtve deca, i slučajeva lažnog predstavljanja odraslih muškaraca na takozvanim društvenim mrežama, kao što je 'Fejsbuk'. Zato su potrebne izmene Krivičnog zakona u smislu podizanja starosne granice za gonjenje i sankcionisanje kada je reč o stupanju u seksualne odnose sa maloletnicima, sa 14 na 16 godina", kaže zamenica zaštitnika građana za prava deteta.

Međutim, zaštitnik građana Saša Janković se do sada nije bavio ovim pitanjem. Iako, kao institucija, ima zakonska ovlašćenja za pokretanje zakonodavnih inicijativa u smislu predlaganja novih zakona ili izmena i dopuna postojećih, kada je reč o pravima deteta ombudsman do sada nije imao inicijative od strane trećih lica, niti je bilo pritužbi u tom smislu, objašnjava naša sagovornica.

Dečji psiholog Mileva Marinković, koja ima i dugogodišnje iskustvo sudskog veštaka u slučajevima gde su maloletnici bili žrtve zlostavljanja i nasilja, smatra da se granica za seks mora pomeriti na 16 godina, jer deca sa 14 nisu zrela.

"Ne možemo od bića tog uzrasta očekivati da prosuđuje sa punom svešću, jer je nezrelo. Sa razvojnog aspekta, dete je tada u fazi puberteta i tek bi trebalo da uđe u zrelo doba. Deca su sa 14, 15, 16 godina neformirane ličnosti, nemaju uvid u svoje postupke i ne mogu da sagledaju posledice koje mogu biti kobne, počevši od zaraznih bolesti, trudnoće, pa do psihičkih poremećaja", kaže ona za "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image