• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SUDBINA SRBIJE ODLUČENA JE PRE 33 GODINE! Jedan glas bio je presudan, da NIJE OTIŠAO MILOŠEVIĆU....

Autor Dušan Ivković

Jedan "običan unutarpartijski obračun" na kom je Milošević srušio i u političku istoriju poslao svog kuma i dotadašnjeg zaštitnika Ivana Stambolića, odlučio je put kojim će se kretati sudbina države.

Na današnji dan, pre 33 godine, održana je čuvena Osma sednica CK SKS za koju se smatra da je bila istinski početak vladavine Slobodana Miloševića

Neretko se navodilo da je Miloševićev poslednji korak u dolasku na vlast, bio ujedno i prvi korak u raspadu Jugoslavije. I često se postavljalo pitanje da li je mogla da se sačuva Jugoslavija da je Osma sednica imala drugačiji ishod. U to vreme dok se Milošević Srbima još uvek obraćao sa "drugarice i drugovi"...

Možda će vas zanimati

Pred Osmu sednicu, Milošević povlači neočekivani potez i uvodi televizijske kamere.

Žestoki obračun u državnom vrhu Srbije, a on je pustio da građani Srbije mogu da gledaju. Sednica je počela 23. septembra u kasnim poslepodnevnim časovima, a završena je 25. septembra u ranim jutarnjim satima. I sve je to bilo na televiziji.

Milošević je to uradio zato što je u tipičnom komunističkom maniru pre toga 'završio posao' i pripremio ishod te sednice.

Pozadina ove istorijske sednice

Dragiša Buca Pavlović, šef beogradske partijske organizacije, bio je glavna Miloševićeva meta na Osmoj sednici. On je na toj poziciji nasledio upravo Slobodana Miloševića.

Dragiša Buca Pavlović
Izvor: Printscreen/Youtube/RTS Sajt - Zvanični kanal

Pavlović je 11. septembra osudio srpski nacionalizam kada je izgovorio čuvenu rečenicu o "olako obećanoj brzini" i rekao da zapaljive reči ne donose ništa osim požara.

Već 14. septembra usledio je napad na njega u tekstu 'Olake ocene Dragiše Pavlovića' objavljenom u Politici ekspres.

Dragiša Pavlović i Ivan Stambolić pokušavaju da se odbrane te Pavlović 17. septembra održava sednicu Gradskog komiteta u proširenom sastavu, gde je dobio podršku. Većina ljudi je na njegovoj strani, ali mnogi se kolebaju.

Sednica Predsedništva CK SKS

Pre okršaja sa Dragišom Bucom Pavlovićem i Ivanom Stambolićem na čuvenoj Osmoj sednici, Slobodan Milošević je prethodno 18. i 19. septembra organizovao prelomnu zatvorenu sednicu Predsedništva CK SKS u proširenom sastavu Predsedništva, sa predsednicima regionalnih komiteta, vodećim funkcionerima republike, predstavnicima pokrajina, predsednicima komisija Centralnog komiteta i predstavnicima federalnog vrha...

Slobodan Milošević na Osmoj sednici
Izvor: Printscreen/Youtube/RTS Sajt - Zvanični kanal

Ta sednica trajala je 23 sata, a u debati je učestvovalo 49 govornika. Predsedništvo je odlučilo da predloži Centralnom komitetu da se Dragiša Pavlović razreši dužnosti člana Predsedništva CK. Glasalo je 20 članova od kojih je njih 11 bilo za, dok je četvoro bilo protiv, uz petoro uzdržanih. Da je jedan manje bio „za“, ne bi bilo većine.

Na toj zatvorenoj sednici stvari nisu bile toliko izgledne za Miloševića. Zato se i navodi da je to zapravo ključna tačka njegovog dolaska na vlast, kada je istorija možda mogla da ode u drugom smeru.

U nekim tadašnjim organima, kao u Predsedništvu RK SSO Srbije, za odluku bilo je potrebno da glasova 'za' bude više nego onih koji su 'uzdržani' i 'protiv'. Ako se to pravilo primenjivalo i u Predsedništvu CK SKS, onda je praktično Milošević na toj sednici pobedio za samo jedan glas.

Izvor: Printscreen/Youtube/RTS Sajt - Zvanični kanal

„Na toj zatvorenoj sednici jedan glas je odlučio. Istorija bi se drugačije pisala. Vidite šta jedan glas odluči. Ta sednica je dugo trajala. Iza ponoći zove me Momčilo Baljak da mi javi: Bucu će proterati iz Partije, tebe u Sibir... Tu je sve odlučeno. Sve posle je bio šou za publiku“, ispričao je za aktuelni broj Nedeljnika Radmilo Kljajić, u to vreme jedan od najbližih Stambolićevih i Pavlovićevih saradnika.

Da nije bilo Osme sednice...

Trideset godina kasnije teško je pretpostaviti šta bi se dogodilo da je ishod glasanja na Osmoj sednici bio drugačiji. Većina učesnika tog događaja i istoričara drži se stava da bi se Jugoslavija i bez toga raspala, pojedini da razlaz ne bi bio tako krvav, a neki čak idu dalje, pa tvrde da bi se osim republika i Kosova, otcepila i Vojvodina.

Istoričar Predrag Marković, sada funkcioner SPS-a, navodi za "Blic" da se, kada je u pitanju raspad Jugoslavije, odgovornost ne može svaljivati samo na Miloševića.

Komentari 112

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

zora

Za "Marko" i tvoje istomisljenike: Trebali biste svaki dan po deset puta da procitate Milosevicevu recenicu da Zapad ne napada Srbiju zbog Milosevica nego obrnuto: Milosevica zbog Srbije, na koju su se namerili da je opljackaju, kao i danas nesretnu Ukrajinu i mnoooge druge zemlje shirom sveta. Medjutim, na Istoku izlazi Sunce koje ce razvejati te tmurne oblake i doneti slobodu svetu porobljenom od vasih kolonijalnih ljubimaca. Slobodan je bio vizionar koga bi bilo koji drugi narod slavio kao heroja koji se junacki suprotstavio pljackasima koji su razorili i druge prosperitetne zemlje (Irak, Libija), pogotovo one koje su bile u vrhu nesvrstanog pokreta i ciji narodi su razmisljali slobodarski , a ne kao vi sa mentalitetom robova!

zalzamladost

Prvo, Koštunica na tim čuvenim izborima nije imao 50+ glasova i to preuzimanje vlasti se može nazvati puč ali ne i pobeda na izborima. Imao je on svojih gresaka (uostalom kao i svi i pre i posle njega), ali nazivati ga krivcem za raspad SFRJ je apsurd. Na kraju kad se pogleda ustav tadašnji, on je branio ustav i nije želeo da se država raspada, pre svega zbog velikog broja srba koji su živeli u ostalim republikama. Ekonomija posle njega mozda jeste bila bolja ali zamislite kakva bi bila da su sankcije ostale(!?) Nakon 2000 firme su rasprodate bud-zasta bez ikakvog plana i koristi za drzavu i narod. Nije tačno da se nije gradilo, u svim tim mukama i rusenjima u bombardovanju, sve je ponovo izgrađeno. A najveća sramota ostaje zapisana nad našim narodom da smo predsednika svoje zemlje izručili da mu sude u drugim državama (i to kao psa, prethodno mu dali garancije da neće biti izručen). Jos na Vidovdan! Kakav god da je bio, moglo je i trebalo mu se suditi ovde. Na kraju je pokazao da ipak nije bio mali i narodski rečeno popišao se i na taj sud, da su morali da ga se oslobode pre kraja suđenja. Koliko su svi oko njega bili "čisti" , a on bio "najgori", pokazalo je vreme, nakon njega..

Marko

@zalzamladost Prvo nismo izrucili predsedjlnika, nego hivseg predsednika. Koji je svojim odlukama u nase ime naneo ogromnu stetu i ugledu nase drzave i privrredi, a i politickom polozaju drzave. Drugo, Kostunica i DOS jesu pobedili na tim izborima, to o cemu ti pricas su pokradeni stelovani rezultati, koji nisu imali veze sa tim kako se stvarno glasalo. Trece, fabrike koje su posle 2000. privatizovane nisu radile jos od 1992-1993. jer su propale zbog sankcija i raspada drzave za sta je odgovoran Milosevic i njegova politika. Cetvrto, Milosevic i njegova sluzba su omogucili kriminalcima da se ponasaju kako su se ponasali devedesetih, da pljackaju kako stignu i koga stignu, a sistem koji je u sluzbi DB tad nastao i sad pravi velike probleme.

special image