• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NAJGORE ŠTO MOŽE DA NAM SE DESI! Mogla bi da bude uvedena NAJDRASTIČNIJA MERA koju nikada nismo iskusili!

Autor Marija Ivetić

Korona virus uhvatio je zalet u zemljama širom Evrope, a do porasta broja obolelih došlo je i u našoj zemlji.

 Koronavirus Korona Škola Deca Đaci Karantin Maske Epidemija Zatvaranje Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Prema poslednjim podacima, do 14. oktobra u 15 časova registrovano je još 245 zaraženih među 6.428 testiranih, a jedna osoba je preminulaNa respiratorima se nalaze 22 pacijenata, trenutno je hospitalizovan 351 pacijent, a samo za dan je hospitalizovano 80, što je najviše od 2. septembra.

Možda će vas zanimati

Najveće žarište je i dalje je Beograd, gde je registrovano 84 zaraženih, a slede Kragujevac i Valjevo sa po 23 zaražena. Na trećem mestu danas je Niš sa devet novozaraženih, sledi Vranje sa sedam, Novi Sad i Kruševac sa po šest, Vrnjačka Banja pet, Bor, Ćuprija, Aleksandrovac i Prijepolje sa po četiri.

Sa povećanjem broja novozaraženih, rastu i strepnje zbog mogućeg uvođenja novih, drastičnijih mera, posebno policijskog časa i "zatvaranja" vikednom.

Krizni štab će u narednim danima, shodno povećanju broja zaraženih, donositi odluke o tome da li će se neke mere menjati i uvoditi nove. Evo kako bi to moglo da izgleda:

Maske obavezne i na otvorenom

Dosadašnje preporuke u vezi sa nošenjem maski na otvorenom prostoru, mogle bi u narednom periodu da postanu obavezna mera. To je pre nekoliko dana rekao i epidemiolog i član Kriznog štaba dr Predrag Kon.

"Ja ponovo naglašavam i preporučujem nošenje maske, i to ne samo u zatvorenom prostoru nego i na otvorenom. Zaboravlja se ta preporuka. Svestan sam da mali broj ljudi nosi maske napolju, ali svojevremeno ih je mali broj nosio i u prevozu i tržnim centrima dok nisu postale obavezne. Preporuka može da pređe nekad i u meru, neka se niko ne iznenadi ako tako bude, ako sve ode u pogrešnu stranu", upozorio je dr Kon.

Dalje skraćivanje rada ugostiteljskih objekata

Kao što smo imali prilike da vidimo u prethodnom periodu, prvi na redu za zatvaranje i skraćivanje radnog vremena bili su ugostitetljski objekti. Većina njihovih vlasnika i sada sa strepnjom čeka nove odluke Kriznig štaba.

Do sada je skraćeno radno vreme sa 1 sat iza ponoći na 23 sata, a to bi uskoro moglo da bude i kraće budući da broj novozaraženih svakim danom raste.

Zatvaranje obrazovnih ustanova i moguće prebacivanje na onlajn režim rad

Ovih dana epidemiolozi su upozorili da ulazimo u pik trećeg talasa u kome može za oko dve nedelje biti i do 500 zaraženih. To dovodi u pitanje nastavu uživo. Doktor Branislav Tiodorović izjavio je da se škole i fakulteti zasad drže.

"Ako pređemo 500 zaraženih za dan, što je realno očekivati da će se desiti u naredne dve nedelje, ako se narod ne uozbilji, nastava više neće biti u školama i na fakultetima, već isključivo onlajn", upozorio je epidemiolog.

Uvođenje karantina i policijskog časa

Kao jedna od najtežih mera koja bi mogla da se razmatra jeste ponovno uvođenje karantina i policijskog časa, što zavisi od nekoliko faktora.

Kada je u maju ukinuto vanredno stanje, takozvani Konov koeficijent iznosio je oko 5 odsto. Taj broj predstavlja procenat broja zaraženih u odnosu na broj testiranih za 24 časa. Nazivamo ga Konov koeficijent, jer je upravo epidemiolog dr Predrag Kon o važnosti tog broja najčešće i pričao u prvom naletu korona virusa u Srbiji.

Da bismo mogli da kažemo da je situacija sa epidemijom mirna i da zapravo imamo sporadične slučajave zaraze, taj procenat treba da iznosi 0,5, dok sve preko 2,5 brine epidemiologe.

Drugi ključni razlog koji bi doveo do drastičnih mera jeste to da su nam bolnice pune obolelih, a lekari prinuđeni da biraju kome će da pomognu.

Poslednja opcija: Zatvaranje gradova

Zatvaranje gradova je najdrastičnija, teško izvodljiva mera, a lekari u Srbiji su i u jeku najveće epidemije, u aprilu mesecu, rekli da ne treba zatvarati najveća žarišta - tri grada Beograd, Niš i Valjevo.

Ovako drastična mera podrazumevala bi da ne postoji putni transport civila između zatvorenih gradova, da ne može da se izađe niti uđe u te gradove.

U slučaju takve mere postoji bojazan da bi bio otežan normalan transport prehrambenih proizvoda i medicinske  opreme.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 99

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ax

Jesu li ovi ozbiljni sa ovim merama?? Kakve eu ovo gluposti?!?!

Tramp

Kakve sam sreće,ni korona me neće.j...m ti zivot.

Napredna štetočina

Ništa gore od 2012-te ne može da nam se desi!

special image