• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Antikorupcijski savet:Mobtel, politički sukob

Savet za borbu protiv korupcije ocenio je da je slučaj Mobtela i Bogoljuba Karića politički sukob u kome se problem korupcije instrumentalizuje, umesto da se rešava.

Savet za borbu protiv korupcije ocenio je da je slučaj Mobtela i Bogoljuba Karića politički sukob u kome se problem korupcije instrumentalizuje, umesto da se rešava.

U saopštenju, koje je potpisala predsednik Saveta Verica Barać, navedeno je da se, odlukom Vlade od 29. decembra 2005. godine o oduzimanju licence Mobtelu za obavljanje telekomunikacionih delatnosti, taj problem našao u središtu političkog sukoba izmedju vrha sadašnje vlasti i pretendenata na osvajanje te vlasti - Karića i njegovih poslovnih i političkih sledbenika.

Ovo telo je Vladi predložilo više mera za rešavanje slučaja Mobtel, podseća se u saopštenju. Traženo je i da se stavi van snage zaključak od 24. juna 2004. godine o usvajanju Izveštaja medjuresorne radne grupe i da se na pouzdan način utvrde vlasnički odnosi u ovoj kompaniji i to u kratkom roku.

Posle toga, kako je predloženo, javnost bi trebalo da bude upoznata s procenom materijalne štete koju
je pretrpela država zbog kršenja zakona i ugovora o osnivanju i poslovanju ove kompanije.

Traženo je i da se pokrene postupak utvrdjivanja odgovornosti svih učesnika u ovoj korupciji, odgovornost rukovodstva PTT-a, članova upravnih odbora PTT-a i Mobtela i da se utvrdi makar politička odgovornost za nadležne organe izvršne vlasti.

Bilo je potrebno i da se ispitaju navodi u javnosti vezani za osnivanje i rad Mobikosa i za ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji Mobtela i Mobikosa od 8. decembra 2003. godine.

Savet za borbu protiv korupcije tvrdi da od Vlade nije dobio informaciju da li su ovi predlozi razmatrani, niti su njegovi predstavnici pozvani na raspravu o slučaju Mobtel i Karić.

Vlada se, umesto pokretanja postupka pred domaćim institucijama, odlučila za "ignorisanje institucija, propisanih procedura i nepoštovanje zakona i ugovora, čime je pokazala da iznad vladavine zakona postoje neki drugi interesi koje Vlada štiti, a kojima Savet ne želi da se bavi".

Savet za borbu protiv korupcije ukazuje da je "Vlada upravo u slučaju Mobtel mogla da pokaže odlučnost u borbi protiv korupcije, jer se u ovm problemu nalazi u dvostrukoj ulozi - kao predstavnik države koja je suvlasnik u toj kompanji i kao organ vlasti nadležan da rešava o odlučujućim pitanjima iz ove oblasti".

"Umesto da pokretanjem postupaka pred nadležnim institucijama doprinese uspostavljanju zakonitosti i poštovanju ugovorom preuzetih obaveza, Vlada taj princip i dalje narušava", navedeno je u saopštenju.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image