Nakon mladića koji je slupao svoj zlatni "porše panamera" od 130.000 dolara, na društvenoj mreži TikTok pojavio se novi bahati vozač koji ide po gradu sa blinkerom, odnosno neovlašćeno postavljenim "treptačem".
Kako ističu iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, zakonom je propisano da takva svetla mogu da koriste samo vojska, policija, VBA, Hitna pomoć, vatrogasci i najviši državni funkcioneri - predsednik i premijer, ne uključujući ni ministre Vlade.
Sudeći po snimcima na društvenoj mreži TikTok, bahati vozač ovaj propis ne poštuje i, kako se sam hvali, pomenuta svetla koristi jer "sa ovim nema gužve po gradu".
Na jednom od snimaka koje je okačio vidi se kako su na vozilu uključeni blinkeri koji upozoravaju ostale vozače da mu se sklone sa puta.
Bahati mladić objavio je i video snimak na kojem pretiče policijsko vozilo, a na svom nalogu objavljuje još snimaka koji promovišu nasilničku vožnju i kršenje saobračajnih propisa.
Na snimcima se vidi i kako vozi nedozvoljenom brzinom i pretiče pod punim gasom.
Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže za Mondo da su automobili sa crveno-plavim svetlima nažalost sve češći na našim drumovima.
Razlog je prvenstveno taj što je kazna za njihovo neovlašćeno postavljanje simbolična.
"Vozači koji ih nepropisno koriste nemaju nikakav problem da plate simboličnu kaznu koja se kreće od 20.000 do 40.000 dinara, nema oduzimanja dozvole, niti ikakvih kaznenih poena. Recimo vozač Audija koji košta 40.000 eura naravno da će kaznu bez problema platiti. Toliko ga ne košta ni rezervacija stola na splavu. Kada policija zaustavi automobil pod rotacijom piše prekršajnu prijavu, a sudska praksa je da se pripiše minimalna kazna", kaže Okanović koji se već godinama zalaže da se sankcija za ovakav prekršaj znatno pooštri.
Međutim, kako ističe, još veći problem predstavlja to što se ovakvi prekršaji teško otkrivaju jer je policijskim službenicima teško da prepoznaju da li je zaista u pitanju službeno vozilo.
"Policija mora da prepozna da to nije vozilo npr. Vojske, a nezgodno je zaustaviti vozilo pod rotacijom. Službenik bi morao da proveri tablice, ali za to često nema dovoljno vremena, pa vozači sa ugrađenim blinkerima često ostanu van domašaja zakona", navodi Okanović.
Pored malih kazni, Okanović kaže da problem predstavlja i što vozači blinkere naručuju putem interneta, njihova prodaja je dozvoljena, a cena isto tako simbolična, svega oko 10 dolara, tj. oko 1.000 dinara.
"Predložili smo da se kazna pooštri, taj problem je već godinama prisutan. Svi su odavno navikli na blinkere, ali najveći problem je što kolege iz MUP-a imaju problem jer vozači više ne veruju da su u pitanju službena vozila i kada je to zaista potrebno neće da se sklone", zaključuje Okanović za Mondo.
"Blinkeri" su ugrađeni u prednju masku vozila koja se naizmenično pale i gase. Koriste ih automobili pod pratnjom kad moraju da prekrše saobraćajne propise, odnosno iskoriste prvenstvo prolaza u odnosu na druge učesnike u saobraćaju.
Prema pravilima saobraćaja, svaki vozač je dužan da propusti vozilo pod pratnjom, koje se od ostalih vozila sa prvenstvom prolaza razlikuje u tome što ima crveno-plavo svetlo, dok ostali imaju isključivo plavo svetlo.
Vozila pod pratnjom imaju najviši rang prioriteta, svi u saobraćaju su dužni da ih propuste, uključujući i pešake, koji ne smeju da prelaze na pešačkom prelazu kada ugledaju ovu signalizaciju. Za ovakav auto važi samo pravilo crvenog svetla na semaforu, kada su dužni da se zaustave.
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu