• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RIZIK OD NOVIH POTRESA NAREDNIH DANA: Evo šta kažu iz Seizmološkog zavoda Srbije

Autor Aleksandra Vasić

U Srbiji se u popodnevim časovima osetio zemljotres, čiji je epicentar bio u regionu mesta Petrinje u Hrvatskoj

 zemljotresi u srbiji Izvor: Google map/MONDO

Zemljotres je bio jačine 6,3 stepeni po Rihteru i 8 po Merkalijevoj skali, dok je u Srbiji to bilo 3 stepena po Mekralijevoj skali. 

Iz Republički seizmološkog zavoda kažu za MONDO da se zemljotres najviše osetio u Zapadnoj Srbiji i Vojvodini, ali takođe i u Vranju i Nišu, odakle su se takođe javljali zabrinuti građani.

Možda će vas zanimati

Prema njihovim rečima, nakon 10 sekundi od zemljotresa u Hrvatskoj potres se osetio i u Srbiji.

„To su najviše osetili građani na višim spratovima. To je kao štap koji se ljulja, zbog toga su oni u prizemlju najmanje osetili potres“, objašnjavaju iz Seizmološkog zavoda.

Prema rečima stručnjaka, na našem području jaki zemljotresi nisu česti, ali važno je biti oprezan jer nije retkost da nakon jednog potresa uslede i naredni.

"Potres se uglavnom broji sekundama i traje između 10 i 30 sekundi. Sleganje tla može da uzrokuje više potresa, koji se mogu da se dese čak i nedeljama i mesecima nakon prvog potresa. Ne može da se predvideti kada i gde će potres početi, ako i da li se nakon jednog mogu očekivati sledeći jači zemljotresi“, kaže za MONDO geolog Vladimir Kostić.

Iako je Balkan područje sklono ovakvim aktivnostima, ne treba da očekujemo potrese veće jačine od šest stepeni Rihtera.

"Od kako se meri jačina zemljotresa kod nas, imali smo nekoliko jačih potresa, ali jačina nikada nije prelazila šest stepeni Rihtera. Najjači zemljotres koji se dogodio na teritoriji Srbije bio je jačine 5, 9 po Rihterovoj skali u blizini Lazarevca, pre godtovo 100 godina. S druge strane, potresi su češći u Hrvatskoj, Albaniji, Crnoj Gori i svim primorskim zemljama“, kaže naš sagovornik.

Prosečno se na teritoriji Srbije locira oko 1.000 zemljotresa godišnje, a u slučaju jačeg prati ga veći broj slabijih zemljotresa.

"Češće javljanje slabijih zemljotresa je uobičajena pojava. Uglavnom su manje jačine koju mogu da registruju samo instrumenti. Ljudi ih ne mogu osetiti. Kod nas se uglavnom događaju na područjima zapadne Srbije, Kraljeva, Kragujevca, Kopaonika, Svilajnaca i Lazarevaca.

Šta činiti za vreme zemljotresa?

Spustite se na pod, sklupčajte se i zaštitite glavu.
Nađite zaklon ispod stola, čvrstog nameštaja ili se sklonite u ugao unutrašnjih zidova postorije
Udaljite se od stakla, prozora i spoljnih zidova
Sve dok zemotres traje, izbegavajte stepeništa i liftove.
Budite svesni da može doći do nestanka struje, i da se alarmi (protivpožarni i drugi) mogu uključiti.
Odmah isključite sve izvore električne energije, gasa i vode
Sklonite se od ulične rasvete, električnih kablova i zgrada
Zaštitite glavu rukama ili tašnom
Izbegavajte zaustavljanje u blizini zgrada, drveća, nadvožnjaka ili električnih kablova.


Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Budite bolje informisani od drugih, &a target="_blank" href="https://appurl.io/ybynoYBGl">PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.&/p>

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

LaMitro

2020 Korona. 2021 Zemljotres 🙉

ZeKa

A da malo uzmete i da objasnite zemljotrese? Posto je vas cilj da plasite, a ne da ljude pripremite da bolje reaguju, hajdemo ovako. Postoje pukotine u zemljinoj kori u kojima se akumulira energija. Zemljotresi nastaju oslobadjanjem te energije. Posle zemljotresa u Skoplju, sve zgrade u SFRJ su gradjene da mogu da izdrze 6 stepeni rihtera bez ozbiljnijih ostecenja. S druge strane, soliteri od 15, 20 spratova mogu bez problema da izdrze zemljotrese od 7+ rihtera. Pravila su ne bezite iz zgrade dok zemljotres traje, stepenice su najslabije konstrukcije, a liftovi su opasni zbog nestanka struje. Ragastoli na nosecim zidovima su najbolje mesto za sklanjanje, kao i teski drveni stolovi. Kad prestane zemljotres, ako ima potrebe, pokupite najpotrebnije stvari i vrednosti i napustite zgradu. Botno je da budete udaljeni dve duzine visine objekta koji je u tom podruciju najblizi i najvisi. Sansa za neki bas razoran zemljotres u Srbiji je mala, ali to niko ne moze 100 posto da garantuje. Kopaonik, Kraljevo, Rudnik i Lazarevac su podrucija sa najvecom sejzmickom aktivnoscu. U sustini, strah od gubitka tla je iskonski, ali racionalno gledano, male su sanse da ce vam se u Srbiji nesto desiti od zemljotresa. U Vojvodini takva sansa uopste ne postoji.

Firga

@ZeKa Ne tropaj

special image