Mera izolacije izricana je državljanima Srbije na graničnim prelazima, a pored kontrole ove mere u svakom pojedinačnom slučaju, policija je tokom 52 dana vanrednog stanja, od 15. marta do 6. maja, privodila građane koji su kršili policijski čas i zabranu okupljanja, a imala je zadatak i da procenjuje opravdanost zahteva za dobijanje dozvole za kretanje u vreme kada je ono bilo zabranjeno.
Sat po sat, sporo su prolazili dani u karantinu, ali svakoga dana mogao se očekivati jedan siguran poziv - iz policije.
"Dobar dan. Ovde MUP Srbije. Kako ste?”, rekao bi ljubazno ženski glas. Zatim bi usledilo pitanje da li se građanin nalazi kod kuće, a ponekad i da li mu nešto treba. I tako po 14 ili 28 dana, kako je kome zapalo po povratku iz inostranstva u vreme vanrednog stanja.
"Uloga policije za vreme epidemije korone značajno se promenila. Pored redovnih poslova i zadataka na suzbijanju kriminala, očuvanju javnog reda i mira, bezbednosti državne granice i drugih poslova, policija je dobila zadatak da kontroliše sprovođenje mera izolacije i zabrane kretanja", kaže dr Željko Nikač, profesor na Kriminalističko-policijskom univerzitetu u Beogradu, koji je bio jedan od učesnika na onlajn konferenciji „Kopaoničke škole prirodnog prava” krajem decembra.
"Policija je imala veliku odgovornost u primeni ovih mera. I pored čestih izmena propisa i mnogih teškoća, uspela je da ostvari značajnu servisnu ulogu u zaštiti građana i sprečavanju širenja virusa. Vodilo se računa o tome da službenici koji pozivaju građane telefonom budu mlađi i obrazovaniji, a među njima je bio veliki broj žena", navodi profesor Nikač.
U slučajevima da se pozvani građanin ne javlja na telefon ili ako postoji sumnja da se ne javlja od kuće, policija je proveravala kretanje preko baznih stanica mobilne telefonije.
"Ukoliko se lice ne javi ili ako postoji sumnja da ne poštuje meru izolacije, tada je na adresu upućivana patrola koja je neposredno vršila proveru, uz poštovanje preventivnih mera. Dolazilo je do problema s prepoznavanjem lica na osnovu slike iz lične karte u bazi podataka pohranjenoj u MUP-u", kaže dr Nikač.
Zbog kršenja samoizolacije privedeno je više od hiljadu osumnjičenih, od kojih muškarci čine više od 80 odsto, dok je oko 20 odsto s područja Beograda. Veći deo njih policija je sprovodila u karantinske pritvore u Vršcu, Požarevcu i Pirotu.
Policijski čas je tokom 52 dana vanrednog stanja prekršilo 7.800 građana Srbije, od kojih je petina Beograđana. I tu je policija imala mnogo razumevanja, naročito za starije sugrađane, koje su ljubazno upozorili i otpratili ih do kuće, bez privođenja sudiji za prekršaje. Bilo je slučajeva da policajci odu u prodavnicu i donesu namirnice onima koji su stari i sami, podsetio je profesor. Naglašava da je ogromna većina građana poštovala uredbe i da su se dogodila samo tri incidenta s nesrazmernom primenom sredstava prinude prema onima koji su prekršili mere.
(Mondo/Politika)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda se hitno oglasila saopštenjem: Trener Sferopulos je često i neopravdano na meti kritika!