Tokom teške godine za nama 115 žena porodilo se u posebnom odeljenju ove ustanove kome smo imali pristup. Gotovo uvek žene su tek na ulazu u porodilište saznale da su zaražene, lekari u skafanderima su ih sproveli u kovid deo, a one su imale samo jedno pitanje u glavi - da li će beba biti pozitivna na koronu?
Razgovarali smo sa ženama koje leže na ovom odeljenju i ginekolozima koji svakoga dana pod skafanderima obavljaju porođaje i carske rezove koji traju i po 12 sati, pomažući da deca u sred pandemije koja nas je zadesila bezbedno dođu na svet.
Trudnica Jelena T. iz Beograda dočekala nas je sa osmehom, dok su se doktorke šalile da je to zbog privilegije da jedina ima dozvoljenu posetu u bolnici tokom pandemije.
"Osećam se dobro i iščekujemo porođaj. Bilo je nervoze jer ne očekuješ da ovako nešto može da se desi, ali sam se smirila i počela da se smejem, jer dobro brinu o meni. Nije mi prvi porođaj, šta je tu je, nadam se da će sve proći kako treba“, kaže ova hrabra žena.
Nakon što 99 odsto žena ovde sazna da je kovid pozitivno, jer nema nikakve simptome, svaka dođe uplakana na ova vrata, kaže za MONDO dr Minja Stanković Vlahović, ginekolog akušer.
"Prvo su u šoku zbog samog porođaja, drugo što su pozitivne, a treće kada ih mi dočekamo sa skafanderima. Ima i onih koje u porođaju prebacuju iz drugih gradova, to je ogroman stres. Zato, mi im objasnimo da su ovde privilegovane, da imaju sve nas koji brinemo o njoj jednoj. Ulazna rečenica za ovo odeljenje jeste - sve bebe koje su se rodile bile negativne na koronu“, kaže doktorka.
Načelnica ovog odeljenja dr Svetlana Janković Ražnatović kaže da, iako su sve bebe koje su se rodile bile negativne na korona virus, uvek postoji strah, jer se dosta toga ne zna.
"Trudnice obično imaju temperaturu, gubitak mirisa i ukusa, blago zapaljenje pluća. Svaka se pita hoće li baš ona biti prva kod koje je izolovan virus kod deteta, jer to se nikada ne zna. Porođaj i operacija mogu da potraju satima, a mi smo sve vreme u skafanderu i pod opremom. Kada se sve završi, svi lakše dišemo kada čujemo da su svi dobro. Odmah spojimo majku i dete, ali nema ljubljenja i daljeg kontakta posle toga, dok se ne izađe iz porodilišta, to im teško pada“.
Zbog skafandera i vizira ne vidimo lice i nemamo zagrljaje, ali smo naučili da osmeh prepoznamo po očima, kaže doktorka Vlahović.
"Žene nas samo gledaju u oči i očekuje infomaciju i ohrabrenje. Kada delite osmeh i virtuelni zagrljaj, onda to i nas oplemeni. Obratimo im se toplom rečju, jer ovde svi moramo da jačamo emocionalni imunitet, tvrdim da je to najvažnije. Našalimo se, popričamo, i one zaborave na strah“, kaže doktorka.
Doktorka objašnjava da su svi u kovid porodilište došli dobrovoljno i da žele da ostanu do kraja. Epidemije se događaju jednom u sto godina, to je veliki lični i poslovni izazov i ništa me ne bi opravdalo da nisam ovde, kaže ova nasmejana doktorka.
"Svi smo se zakleli na ovo. Zdravstveni radnik je vojnik i mi smo se navikli na ovaj rat. Svi smo se zbližili jer smo svakoga dana zajedno, ne mogu da zamislim da prođe dan a da mi nema poruke od sestre Milice, koja me unapred obaveštava svako jutro šta nas tog dana čeka. Svi se plaše za zdravlje i to je normalno, ali je pitanje, da li čovek želi da savlada taj strah ili ne. Mi smo odabrali svoj put“, kaže dr Minja.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!