• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Humane patrole krstare Beogradom (VIDEO)

Osnovna ideja humanih patrola, koje su počele sa radom 1. jula, jeste da pomognu deci koja žive na ulici utvrđivanjem njihovog zdravstvenog stanja i obezbeđivanjem smeštaja.

Osnovna ideja humanih patrola, koje su počele sa radom 1. jula, jeste da pomognu deci koja žive na ulici utvrđivanjem njihovog zdravstvenog stanja i obezbeđivanjem smeštaja radi poboljšanja njihovog položaja, rekla je sekretar Gradskog sekretarijata za inspekcijske poslove Gorjana Obrenović.

Humane patrole sastavljene su od timova volontera Centra za integraciju mladih, a u njih su uključeni i gradski sekretarijati za dečiju zaštitu, zdravstvo, socijalnu zaštitu i inspekcijske poslove, objasnila je Obrenovićeva prilikom obilaska Svratišta za decu ulice u Krfskoj 7a.

Pored predstavnika sekretarijata, članovi humanih patrola su i licencirani policajci MUP-a Srbije, specijalno obučeni za rad sa maloletnom decom, dodala je ona i naglasila da čitava ideja mora da bude trajnog karaktera kako bi se u potpunosti sproveo program socijalizacije dece.



Ideja humanih patrola, koju je inicirao gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, povećala je broj dece koja dolaze u Svratište poslednje dve sedmice, rekla je koordinator Milica Đorđević, precizirajući da sada oko 50 mališana dnevno poseti tu ustanovu.

Upozorivši da samo Svratište nije dovoljno, ona je istakla da je pored hitne intervencije i ublažavanja posledica boravka dece na ulici koje nudi ta ustanova, potrebna i bolja koordinacija sa drugim institucijama i službama u društvu.

Pored toga, neophodno je i iniciranje alternativnih programa podrške porodici i mladima na ulici kako bi u narednih pet godina imali merljive rezultate u oblasti zaštite dece, dodala je Đorđevićeva.

Prema njenim rečima, bitno je napraviti razliku između svratišta i prihvatilišta jer se svratište zasniva na dobrovoljnom dolasku i odlasku dece na osnovu koga se postupno gradi odnos poverenja prema sistemu.

Đorđevićeva je dodala da cilj svratišta jeste da dete zadrži unutar institucije, kako bi što manje vremena provodilo na ulici.

Svratište za decu sa ulice, koje trenutno u evidenciji ima 373 maloletnika, obezbeđuje hranu i sredstva za ličnu higijenu, medicinsku pomoć, rad sa psihologom kao i pomoć socijalnog radnika koji sarađuje sa nadležnim institucijama u cilju identifikacije deteta i obezbeđivanja njegove zaštite.

Mališanima u Svratištu, ovom prilikom, uručeni su paketi sa hranom i sredstvima za higijenu koju su obezbedili zaposleni u Sekretarijatu za inspekcijske poslove.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image