• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKVA JE SUDBINA VELIKOG RATNOG OSTRVA? Ekološki biser Beograda će uz obalu dobiti RENI BUNARE?

Autor Marija Ivetić

Ekološki reni bunari postoje u drugim evropskim i svetskim gradovima.

 veliko ratno ostrvo vodosnabdevanje reni bunari

Na Velikom ratnom ostrvu neće biti urbanizacije, tvrdi Marko Stojčić, glavni gradski urbanista, i ističe da se projekat koji je pokrenulo preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija” odnosi samo na alternativne lokacije sa kojih bi grad mogao da se snabdeva pijaćom vodom.

Veliko ratno ostrvo ostaće rezervat prirode kao i do sada i na njemu neće biti nikakve urbanizacije ili izgradnje, tvrdi Stojčić. 

Možda će vas zanimati

"Jedino čime ćemo se pozabaviti, a da je van okvira ove priče, jesu određene građevine koje su tamo nastale u poslednjih nekoliko decenija. Prethodnih dana u javnosti su se pojavile netačne informacije koje se tiču urbanizacije i izgradnje na Velikom ratnom ostrvu. Stav grada po tom pitanju je vrlo jasan, sa čime se slažu i određene republičke institucije koje imaju nadležnosti na tom prostoru. Urbanizacije neće biti, kao što ne postoje ni bilo kakve okolnosti pod kojima bi se tamo nešto gradilo", naglasio je Stojčić.

Ideja grada, odnosno "Vodovoda" jeste proširenje uže zone vodoizvorišta, odnosno proširenje pozicija sa kojih bi se grad snabdevao pijaćom vodom.

"Tako smo i došli do ideje da Veliko ratno ostrvo može da bude jedna od tih teritorija. Radi se studija kojom će se pokazati mogućnost postojanja ekoloških reni bunara koji bi eventualno bili postavljeni uz obalu Velikog ratnog ostrva. Na taj način bismo upotpunili vodosnabdevanje Beograda. Ekološki reni bunari postoje u drugim evropskim i svetskim gradovima koji su veoma aktivni po pitanju zaštite životne sredine. Sada čekamo elaborat koji će pokazati da li je tako nešto uopšte moguće na Velikom ratnom ostrvu, dok ćemo u drugoj fazi moći da vidimo kako će izgledati reni bunari i na kojim će se pozicijama nalaziti", dodao je Stojčić.

On se osvrnuo i na Makiško polje ističući da neće biti nikakvog ugrožavanja vodoizvorišta.

"Ono što je bila tema plana, koji je usvojen na Skupštini grada, nije uža zona vodozaštite, odnosno nije zona koju koristi „Vodovod”. Radi se o potpuno drugoj strani na kojoj se više od pola veka nalazi ranžirna stanica i drugi objekti izgrađeni na tom prostoru", rekao je Stojčić.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Taor

Od slankamena do zemuna ima preko 30 kanalizacija koje idu sa svim prljavim sadrzajem ka lidu i natapaju ga . Lido je sundjer fekalija i svih hemiskih supstanci i odatle se ne sme piti voda

Djolenbgd

Na savskom keju ste izgradili zamkove,narusili izgled keja,uzurpirali pešačke i biciklističke staze,napravili privatni autoput...zatrovali ste nam vodu fekalijama iz vaših vila i sojenica koje ste izgradili u zaštićenom vodozahvatnom podrucju...a sada bi ste da ugrozite eko sistem velikog ratnog ostrva?e vala nećete

Riki

Vesić da poseče sva stabla i poploča ostrvo

special image