• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tone zgrada u Zemunu

Četvorospratnica u Ulici Marije Bursać 9b u Zemunu već godinama tone, a posledice su već očigledne, piše "Politika" u svom izdanju od petka.

Četvorospratnica u Ulici Marije Bursać 9b u Zemunu već godinama tone, a posledice su već očigledne, piše "Politika" u svom izdanju od petka.

Ne prođe dan, a da stanari ne primete novu pukotinu na stepenicama ili zidovima ulaza, rupe koje se u poslednje vreme pojavljuju preko noći, popucalu fasadu i nakrivljena ulazna vrata koja se sa mukom otvaraju.

Zgrada je sagrađena pre 48 godina, a prvi put je primećeno da je nestabilna još pre tri decenije.

"Najgora situacija je u ulazima 9b i 11, dok je središnji 9a za sada samo 'potkačen'. Na jednom od uglova zgrade koja je u obliku ćiriličnog slova p, vidljivo je odvajanje delova. Nedavno sam renovirala stan, ali su plafoni ponovo popucali. Stepenište je na nekoliko mesta naprslo. Ne znamo šta je razlog da se zgrada godinama sleže, ali priča se da je ispod temelja podzemna voda", kaže Dragica Nikolić koja stanuje na trećem spratu najugroženijeg ulaza – 9b, i dodaje da su mnogi stanari godinama tražili pomoć od JKP "Gradsko stambeno" i opštine Zemun, ali džabe.

Stanari tvrde da su ih pre nekoliko godina iz "Gradskog stambenog" uveravali da se zgrada "smirila", ali, ističu, svakodnevno se uveravaju u suprotno.

"Ne znamo koliki je nagib jer niko od nadležnih nije došao da to ispita. Čuli smo da je neophodno da se obratimo Građevinskom fakultetu kako bi njihovi stručnjaci napravili plan sanacije. Mi za to para nemamo. Ali ne mogu da verujem da će nas pustiti da potonemo! Neko je sigurno nadležan za ovo", kaže Roža Čorak, predsednica Skupštine stanara ulaza 9b.

Zdravko Stanković, predsednik Privremenog organa opštine Zemun kaže da su građevinski inspektori opštine obišli zgradu i ustanovili da je uzrok mnogobrojnih oštećenja nestabilno tlo i loš temelj.

On dodaje da opština nema ovlašćenja niti finansijke mogućnosti da sama reši tako veliki problem. "Tražimo pomoć grada i institucija kako bismo svi zajedno pomogli ovim ljudima koji su ipak, kao vlasnici stanova, dužni da brinu o zgradi", objasnio je Stanković.

Isto im poručuje i Boris Mićanović, portparol "Gradskog stambenog" koji kaže da ovo preduzeće nije nadležno, ali je voljno da pomogne.

"Otkupom stanova stanari su postali vlasnici čitave zgrade i na osnovu toga oni su dužni da je sami održavaju. Ukoliko nemaju novca, mogu da nam se obrate zahtevom za pomoć u finansiranju obnove. Do sada nismo dobili ovakav zahtev, a to je jedini način na koji možemo da im izađemo u susret – zaključio je Mićanović.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image