• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVE VIŠE MLADIH DROGIRANIH VOZAČA U SRBIJI! Poražavajuća statistika, testovi na drogu skoro nepogrešivi!

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić

Čak 30 odsto testiranih, većinom mladih vozača, vozilo je pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Otkrivani su najčešće vikendom posle ponoći kada vozače kontrolišu specijalne policijske patrole opremljene testovima za drogu.

 vozaci droga srbija testovi kazne saobracajna policija Izvor: MONDO/Marko Tanasković

Ovog vikenda iz saobraćaja je isključeno desetak vozača koji su koristili drogu. Prošle godine iz saobraćaja su isključena 652 vozača, jer su vozili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, a od 15. januara do danas čak 66.
Kada je vozač kojeg je policija zaustavila zbog neuobičajenog ponašanja negativan na alkotest, ali su mu pokreti neartikulisani, a zenice proširene – on se upućuje na test koji iz pljuvačke izdvaja psihoaktivne supstance.

Rezulatati su skoro nepogreševi.

Takav vozač automatski se isključuje iz saobraćaja i sledi mu kazna od 20.000 do 40.000 dinara i kazna zatvora do 30 dana, osam kaznenih poena i zaštitna mera zabrane upravljanja vozilom od najmanje šest meseci. 

Možda će vas zanimati

"Što se tiče drugog načina kontrole, jeste upućivanje vozača koji je upravljao vozilom, a za koga posumnjamo da je upravljao vozilom, u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu na stručni pregled gde tom prilikom medicinsko osoblje vrši odgovrajuću analizu krvi, odnosno urina", kaže major Ivica Stanković iz MUP-a Srbije.

Stručnjaci kažu da je najgori efekat kada se kombinuju alkohol i psihoaktivne supstance, jer se drogirani vozači često "provuku" samo sa kaznom za vožnju u pijanom stanju.

"Ukoliko skrivite saobraćajnu nesreću pod dejstvom alkohola platićete svu štetu nastalu udesom, a ona se često meri milionima dinara", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

U vreme pandemije, kada kafići rade do 20 vikendom, često se dešava da se uveče okupi društvo, napuni gepek pivom ili žestokim pićem i pravi privatnu žurku na obali reke, kažu u policiji. Često su tu i nargile kojih je sve više u ugostiteljskim objektima i koje mogu da se koriste za konzumiranje hašiša.

Zato je odgovornost najviše na porodici i roditeljima koji treba da znaju navike svoje dece, sa kim se druže i kuda se kreću. U protivnom, dobićemo novu generaciju i narkomana i alkoholičara za volanom, kažu stručnjaci.

(Mondo/RTS)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image