Nakon poslednje konferencije, medicinski deo Кriznog štaba predložio je uvođenje policijskog časa, a odluka će biti doneta narednih dana, rekao je pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković.

Da su u toj nameri odlučni govorio je i epidemiolog Predrag Kon, kada je rekao da nam je to jedini spas i da će se medicinski deo zalagati da se on i uvede. S druge strane, jedan ekonomski i politički deo Kriznog štaba smatra da to nije rešenje, saznaje MONDO.

Da se uvodi vanredno stanje, to mora da odluči Skupština. Čak i po hitnom postupku, odobrenje mora da se čeka 3 do 5 dana, kaže naš izvor.

"Bez vanrednog stanja, sve osim prodavnica i apoteka može da se zatvori samo subotu i nedelju, ništa duže od toga, jer postoji ustavom zagarantovano pravo na rad. Ako se uvede vanredno stanje, onda je moguće objekte zatvoriti na više dana. Suštinski, ako se vanredno stanje usvoji, onda može da se donese bilo koja odluka, od policijskog časa i  zaključavanja pa nadalje", kažu nezvanično iz Kriznog štaba za MONDO.

Ipak, postoje mnogo stepenika pre uvođenja policijskog časa, koji je najteža moguća mera i koji bi na građane, njihovo fizičko i mentalno zdravlje najviše uticao, kaže naš sagovornik.

"Logično je da se najpre proba sa metodama kao što su zatvaranje određenih objekata, pre nego što se uvede policijski čas, koji je poslednja u nizu mera. Nadamo se da to toga neće doći, ali sve će biti odlučeno na sastanku u četvrtak ili petak i videćemo šta kažu ostali. Što se tiče vakcinacije, ona je efikasna ali ide sporo. Dok svi prime drugu dozu i dok prođe tri nedelje do sticanja imuniteta, dolazi do zaraza u međuvremenu. Otuda i imamo ovakvu situaciju". 

Medicinski deo Kirznog štaba zalaže se za maksimalno sprečavanje svih mogućih kontakata što bi se jedino sprovelo u vidu policijskog časa, dok je s druge strane predsednik Aleksandar Vućić nedavno rekao da ne smatra da je to nužno.

Doktorka Darija Kisić burno je reagovala na poslednjoj konferenciji Kriznog štaba na pitanje o policijskom času, dok je epidemiolog Mijomir Pelemiš rekao da o tome uopšte nije bilo reči. 

"Ovakve mere koje su bile preko vikenda nisu ono što je medicinski deo Kriznog štaba tražio, daleko oštrije smo tražili, da sve bude zatvoreno osim prehrane, apoteka i pumpi, da bi se shvatila situacija, ne samo radi shvatanja već radi toga da se prekine lanac transmisije", rekao je Predrag Kon.

On je naveo je da je stav tog dela štaba „jasno i decidno“ da bi u ovom trenutku policijski čas bio najcelishodnije rešenje, bez ulaženja u to kakve bi ekonomske posledice „lokdaun“ izazvao.

Doktor Zoran Gojković je rekao da je ostalo da se članovi Štaba sastanu u "sledećih dan, dva“ ponovo i da se do tada obave različite konsultacije i da se zatim donese odluka adekvatna i najbolja za sve. Niko u javnosti, kako je rekao, ne treba da oročava tu odluku i ona će biti doneta narednih dana.

"Moramo voditi računa o javnom zdravlju, interesu naših građana, i zdravlja, ali se moramo voditi i mišlju kako ćemo kao država nakon godinu dana u svemu ovome da podnesemo ne samo ekonomski, nego i u ostalim aspektima, sociološki, psihološki, mentalno eventualno novi ‘lokdaun’“, rekao je Gojković.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.