• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KO JE VLADIKA ATANASIJE, BIO JE BLIZAK PRIJATELJ AMFILOHIJA: Držao govor na sahrani episkopa crnogorsko-primorskog!

Autor Aleksandar Nastevski

Ime oca Atanasija Jevtića odavno je poznato ne samo crkvenoj, nego i široj javnosti.

 vladika atanasije biografija  Izvor: YouTube/Printscreen/Телевизија Храм

Episkop dr Atanasije Jevtić rođen je od pravoslavnih roditelja Milana D. Jevtića, i Savke, rođene Brisić, zemljoradnika, u selu Brdarici, u šabačko-valjevskom kraju, 26. decembra 1937.

Osnovnu školu završio je u Draginju, a nižu gimnaziju započeo 1949. u Šapcu i završio 1953. u Debrcu. Učio je zatim Bogosloviju u Rakovici i završio u Beogradu, juna 1958 (u generaciji sa Amfilohijem i Lavrentijem). Po završetku Bogoslovije, upisao Bogoslovski fakultet u Beogradu 1958.g., ali je u novembru iste godine pozvan na odsluženje dvogodišnjeg vojnog roka u Podgorici i na Kosovu.

Po povratku iz vojske je zamonašen po blagoslovu Episkopa Šabačko-Valjevskog Jovana, od Justina Popovića, u manastiru Pustinji kod Valjeva, decembra 1960. godine, a zatim, kao sabrat manastira Tronoše kod Loznice, nastavio i završio studije na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu, juna meseca 1963. godine.

Možda će vas zanimati

Za vreme studija rukopoložen od Episkopa Jovana u čin jerođakona 1961. godine, a na 1963. u sveštenički čin.

Februara 1964. poslat je od patrijarha Germana na Teološku akademiju na Halku kod Carigrada (Turska), gde je ostao do meseca juna iste godine. Zbog tamošnjih teških političkih prilika prešao u leto iste godine u Jeladu, na Svetu Goru, i s jeseni na Teološki fakultet u Atinu, gde je pod rukovodstvom profesora dogmatike i akademika dr Jovana Karmirisa pripremio na grčkom doktorsku tezu iz dogmatike.

Za vreme četvorogodišnjeg boravka u Atini, služio kao parohijski sveštenik u atinskoj Ruskoj crkvi, stanujući jedno vreme u bogoslovskom internatu Grčke Crkve, a zatim u privatnom stanu.

U jesen 1968. g., dobivši za to blagoslov od svog episkopa, prešao u Pariz, na Bogoslovski institut Svetog Sergija, radi produžetka daljih bogoslovskih studija i izučavanja francuskog jezika. Za četiri godine boravka u Francuskoj opsluživao je, prema potrebama, pravoslavne parohije ruske, srpske, grčke i francuske, a živeo u domu studenata Instituta Svetog Sergija. Tokom leta posećivao je Sv. Zemlju, Srbiju i Grčku.

Možda će vas zanimati

Vrativši se iz Pariza u leto 1972. s jeseni postavljen od Sv. Arhijerejskog Sinoda za upravnika Doma studenata pri Bogoslovskom fakultetu. Sledeće godine je izabran za docenta na Bogoslovskom fakultetu za katedru Patrologije. Predavao i Istoriju Hrišćanske Crkve niz godina, kao i neko vreme Istoriju Srpske Crkve. Godine 1983. biran za vanrednog, a 1987. za redovnog profesora na katedri Patrologije. Biran za dekana Bogoslovskog fakulteta 1980/81. i 1990/91. U tom periodu rada na Fakultetu, objavio je oko dve stotine naučnih radova.

Ratne 1991.g. biva izabran hirotonisan i ustoličen u Vršcu za Episkopa Banatskog, gde je ostao nepunih godinu dana, da bi 1992. bio izabrao za Episkopa Zahumsko-Hercegovačkog. Zbog ratnog požara nije mogao biti ustoličen u sedištu Mostaru, nego u Trebinju, na Vidovdan 1992. godine.

Ljudi u Hercegovini su pokojnog vladiku od milja zvali Tasa jer je sa narodom delio i radost i tugu, posebno tokom rata.

Usled teške povrede vratnih pršljenova u decembu 1998. godine, molio je Sabor Episkopa za razrešenje od arhipastirskih dužnosti. Na septembarskom zasedanju 1999. Sabora usvojena mu je ostavka na aktivno upravljanje ovom eparhijom.  Posle toga, prilično vremena provodi na Kosovu i Metohiji, pomažući tamošnjem episkopu i narodu.

Episkop Atanasije je posebno kao jeromonah bio učesnik mnogih domaćih i međunarodnih naučnih skupova iz oblasti crkvene istorije, teologije, filosofije i hrišćanske kulture. Istovremeno je sarađivao u mnogim crkvenim i svetovnim publikacijama kod nas i u inostranstvu. Autor je brojnih knjiga, studija, članaka, ogleda i beseda na više svetskih jezika.

Bio je prijatelj i školski drug blaženopočivšeg mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. Inače, Atanasije je bio jedan od govornika na sahrani mitropolita Amfilohija u Podgorici.

Podsetimo, vladika Atanasije Jevtić, umirovljeni episkop zahumsko-hercegovački, preminuo je u 84. godini zbog posledica korona virusa.

"Njegovo preosveštenstvo preminuo je u večernjim časovima, u četvrtak, 4. marta 2021. godine, u Javnoj zdravstvenoj ustanovi Bolnica Trebinje. Obaveštenje o sahrani novopredstavljenog vladike biće objavljeno naknadno. Vladiκο, besmrtnog imena, večna ti uspomena!", navodi se u saopštenju Eparhije.

Preminuo je nakon što se zarazio korona virusom, a u bolnici su lekari pokušali da ga spasu pošto je imao upalu oba plućna krila i bio priključen na kiseonik.

Vladika Dimitrije podelio je vest o smrti vladike Atanasija Jevtića sa vernicima u trebinjskom Sabornom hramu i istakao da će Atanasije biti sahranjen u manastiru Tvrdoš

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image