• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na udaru imovina 200 kriminalaca (VIDEO)

Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen izjavio je da se u Srbiji trenutno vodi više od 200 postupaka za privremeno, odnosno konačno oduzimanje imovine stečene krivičnim delom.

Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen izjavio je da se u Srbiji trenutno vodi više od 200 postupaka za privremeno, odnosno konačno oduzimanje imovine stečene krivičnim delom.

"Neki od tih postupaka, kao što je slučaj privremene plenidbe dela kuće Milorada Ulemeka, ali postoje i drugi, daleko veće vrednosti, zadali su ozbiljan udarac organizovanom kriminalu", kazao je Homen agenciji Beta i naveo da primena Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela nadilazi sva očekivanja državnih organa.

On je kazao da zbog primene zakona dolazi do pregrupisavanja određenih finansijskih tokova, da kriminalci pokušavaju da sakriju svoju imovinu, ali da prvi rezultati pokazuju da to nije lako, jer se zakon ne primenjuje samo na počinioca krivičnog dela, nego i na njemu bliska i povezana lica.

"Vrednost ovih više od 200 postupaka koji se vode u Srbiji je preko 100 miliona evra", istakao je Homen i ocenio da bi, ako se istim tempom nastavi primena zakona, do kraja godine moglo da bude oko 200 miliona evra imovine koja se preispituje.

Prema njegovim rečima, do sada su oduzeta tri objekta koja će biti dodeljena lokalnim samouoravama.



"U Leskovcu je u ovom trenutku u postupku oduzimanje jedne kuće od 1.000 kvadrata koja će najverovatnije biti predata opštini za smeštaj Centra za socijalni rad", rekao je Homen.

Prema prvim izveštajima, zakon o oduzimanju imovine najviše se primenjuje na dilere droge, što su najteža krivična dela a koja donose najviše prihoda čije poreklo ne može da se dokaže.

Homen je rekao da je primećeno da kriminalci pokušavaju da operu prljavo stečeni novac i ubace ga u legalne tokove i biznis, pre svega u gradnju, što je dalje razlog za korupciju u oblasti izdavanja građevinskih dozvola.

Sve to, kako je naveo, zavisi od kapaciteta državnih organa i jedinice za finansijske istrage MUP-a koja se bavi time, a koja sada broji oko 105 ljudi.

"Ako se ovako nastavi, zajedno sa primenom drugih zakona čije usvajanje očekujemo 31. avgusta - zakon o krivičnom postupku, novi krivični zakonik i zakon o borbi protiv oprganizovanog kriminala - imaćemo zaokruženu sliku koja će konačno zadati ozbiljan udarac organizovanom kriminalu", rekao je Homen.

Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom primenjuje se od 1. marta ove godine, a svim tužilaštvima u Srbije u početkom aprila dostavljeno obavezno upustvo za njegovo sprovođenje.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image