• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KOLIKO JE SRBIJA BEZBEDNA? Opkoljeni smo nuklearkama, na 60 km od granice leži velika opasnost zvana "PAKS"

Autor Marija Ivetić

Nuklearne elektrane u okruženju su morale da prođu "stres testove".

 nuklearna elektrana nuklearka krsko fukusima eksplozija Izvor: Youtube/ePosavje TV/Screensho

Srbija nema nuklearne elektrane, ali u okruženju ih ima nekoliko – u Bugarskoj, Rumuniji, Sloveniji, Slovačkoj, a najbliža je u Paksu u Mađarskoj, 60 kilometara od granice.

Milan Vujović iz Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije rekao je da je 2011. godine, posle akcidenta u Fukušimi, Evropska komisija odlučila da sve nuklearne elektrane na teritoriji EU moraju da prođu "stres testove".

"Sve te nuklearne elektrane u državama članicama Evropske unije su 2011, 2012, i 2013. godine prošle obimne testove na ekstremne uslove u kojima se mogu naći", navodi Vujović, načelnik Odeljenja za kontrolu radijacionih delatnosti i nuklearnih aktivnosti.

Možda će vas zanimati

Elektrane su testirane, dodao je Vujović, na jake udare vetra, visoke hladnoće i slične parametre.

"Mi imamo uveravanja naših partnera u okolini da su njihove elektrane sigurne i da mogu da nastave dalji rad", rekao je Vujović.

"Moramo da se spremimo"

Vedrana Vuletić, rukovodilac Odseka za monitoring, kontrolu i vanredne situacije, veruje da neće doći do nesreće u našem okruženju, ali da se moramo spremati da tako nešto dođe.

Navela je da Srbija ima sistem zaštite i spasavanja za sve prirodne katastrofe i tehničko-tehnološke nesreće, a tom sistemu su pridružene i nuklearne nesreće.

"Postoje planovi za spasavanje, postoje procedure i svako zna svoj deo posla, s kim komunicira, šta treba da radi, ko izlazi na teren, koji su timovi za spasavanje, koji timovi su za dekontaminaciju", navela je Vuletićeva.

Možda će vas zanimati

Šta je pokazala simulacija nuklearne nesreće u Mađarskoj?

Pre nešto više od tri godine, održana je međunarodna vežba tokom koje je simuliran odgovor na akcident na nuklearnoj elektrani Paks u Mađarskoj. Vuletićeva navodi da je vežba pokazala da su i Mađarka i Srbija spremne.

"Vežba je zaista bila u realnom vremenu, bilo je veoma stresno kod nas, kao da se nešto zaista desilo", ističe Vuletićeva.

Navodi da je konačan zaključak vežbe da je Srbija zaista uspela da sprovede sve mere zaštite koje su planirane prema planu u slučaju nesreće.

"Potrebna je saradnja ne samo unutar države, nego i sa državama u okruženju", zaključila je Vuletićeva.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/RTS)

Pročitajte i ovo

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aries

Vratite civilnu zaštitu,nekada su naši roditelji sve to imali u malom prstu,a sad ,narod zatupavljen,neobrazovan,nezainteresovan....ne smem ni da zamislim ove mlade tu**vce da se nešto ,ne daj bože desi.

Pitanja

Da li su sigurne od razornih zemljotresa i ljudskih faktora?

v1ad

Samo treba objasniti ljudima da su za sve vreme postojanja nuklearnih elektrana zabelezene samo tri nesrece, Cernobilj, Fukusima i jos jedna (ne mogu da se setim gde). Nuklearna energija je u stvari jedan od najcistijih oblika energije (nema emisije karbon-oxida) i kad jednom krene (podizanje elektrane je skupo) u stvari je jeftin izvor (jeftiniji od fosilnih goriva recimo). E sad, treba naravno obracati posebnu paznju na bezbednost, znaci sve mora da bude pod konac da ne bi dolazilo do havarija i odlaganje otpada (cega bih se ja posebno plasio kad smo mi u pitanju, posto u glavi imam sliku elektrane iz Simpsona otprilike). Dakle, u svakom slucaju je nuklearna energija desetostruko isplatljivija od solarne, vetra ili ovoga sto sad koristimo.

special image