• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vođa malinara posle pregovora pao u nesvest

Predsednik Udruženja proizvođača malina "Vilamet" iz Arilja Dragiša Terzić onesvestio se večeras pred okupljenim malinarima u Užicu dok im je prenosio zaključke sa pregovora o ceni maline

Predsednik Udruženja proizvođača malina "Vilamet" iz Arilja Dragiša Terzić onesvestio se večeras pred okupljenim malinarima u Užicu dok im je prenosio zaključke sa pregovora o ceni maline sa predstavnicima ariljskih hladnjača.

Pregovori su završeni u užickoj privrednoj komori uz neznatne pomake.

Terzić je pred više stotina malinara iz Arilja i Užica koji su danas mirno protestovali ispred zgrade Komore uspeo da kaže da se na današnjem sastanku nisu pojavili adekvatni pregovarači i velike hladnjače već samo dvanaest hladnjača iz Arilja.

On je naveo da su ariljske hladnjače ponudile cenu maline od 135 dinara do 26. juna, a od 7. jula do kraja berbe deset dinara više, odnosno 110-115 dinara za kilogram. Tada je pred okupljenima kolabirao.

Policija koja je obezbeđivala protestni skup u Užicu odmah je pozvala hitnu pomoć, a malinari su vidno iscrpljenog Terzića zatim uneli u najbliže parkirani policijski auto kako bi što pre stigao do lekara.

Posle petočasovanog sastanka malinara i hladnjačara, odnosno ariljske sekcije Unije hladnjačara Srbije koji je održan iza zatvorenih vrata novinarima se večeras obratio jedan od posrednika skupa, savetnik podpredsednika Vlade Ivica Tončev.

Tončev je rekao da je sastanak održan u teškoj atmosferi i da je u načelu zadovoljio i jednu i drugu stranu, ali da je kamen spoticanja bila ponuđena akontna cena koju malinari nisu prihvatili.

"Pregovori su odloženi za početak septembra", rekao je Tončev i izrazio zadovoljstvo tim sastankom, na kom je dogovorena raspodela dobiti 60 prema 40 odsto u korist malinara posle izvoza u inostranstvo.

"Malinari ne veruju hladnjačama jer kako kažu u prethodnim godinama ovaj dogovor nije bio ispoštovan", rekao je Tončev.

On je rekao da će ministarstva i Vlada garantovati pridržavanje tog dogovora i da proizvođači moraju da veruju državi.

Predsednik "Vilameta" Dragiša Terzić zamerio je što se na sastanku u Užicu nisu pojavili adekvatni predstavnici Unije hladnjača Srbije i ponovio stav svog udruženja da akontna cena bude 160 dinara za kilogram.

"Ne slažemo se u računici sa hladnjačarima i to ne štima", kazao je Terzić koji je zaključio da po malinarima današnji sastanak nije bio ni blizu dogovora o ceni koja obezbeđuje kontinuitet proizvodnje u narednoj godini.

On je rekao da ne veruje garanciji ministarstava i Vlade o raspodeli dobiti jer su u više navrata proizvođači prevareni.

Prema rečima Terzića, o daljim koracima malinara odlučiće Skupština tog udruženja, a novi pregovori o ceni maline zakazani su za 4. septembar.

Posle današnjeg sastanka niko od ariljskih hladnjačara novinarima nije dao izjavu, a malinari u protestu posle nemilog događaja počeli su da se razilaze i napuštaju nakratno zauzetu saobraćajnicu ispred zgrade užičke Komore.



Radnici zadovoljni razgovorom sa Dinkićem

Predstavnici radnika "Zastave Elektro" iz Rače zadovoljni su današnjim razgovorom sa ministrom ekonomije i regionalnog razvoja Mlađanom Dinkićem i očekuju da po raskidu kupoprodajnog ugovora država ponovo postane vlasnik fabrike.

Predsecnik Štrajkačkog odbora Slobodan Gajić kazao je Tanjugu da se ministar Dinkić zainteresovao i zauzeo za bolju budućnost preduzeća i to traženjem strateškog partnera.

Prema njegovim rečima, ministarstvo ekonomije će sačekati odluku MUP-a Srbije i Tužilaštva koji istražuju navode radnika o nelegalnim radnjama u preduzeću, a radnici su uvereni da će njhove tvrdnje biti potvrđene i privatizacija poništena.

Gajić nije mogao da precizira koje će mere konkretno ministrastvo preduzeti kako bi se pomoglo radnicima, ali izrazio uverenje da će štrajkački zahtevi biti ispunjeni.

Radnici "Zastave-Elektro" prošle sedmice svoj protest iz kruga fabrike preneli su i na Terazije, gde su ispred Agencije za privatizaciju proveli dva dana.

Protest je prekinut nakon što je ta agencija uputila dopis MUP-u Srbije i Okružnom javnom tužilaštvu u Beogradu u kome traži da ti organi provere navode Štrajkačkog odbora o zlouopotrebama u preduzeću.

Zaposleni u tom privatizovanom preduzeću štrajkuju od marta, a pored revizije i raskida kupoprodajnog ugovora traže i isplatu zaostalih zarada iz 2008. godine i uplatu doprinosa za penziono osiguranje.

Štrajkači su široj javnosti skrenuli pažnju pošto su nekoloko puta blokirali prugu, a poslednji put blokirali su prugu Beograd-Niš kod Lapova, krajem juna.

Preduzeće "Zastava elektro" pre tri godine kupili su Ranko Dejanović, Dragan Mostić i Nebojša Banković, a od juna ove godine Dejanović je vlasnik 94,4 odsto akcija preduzeća.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image