Beba je priključena na respirator, a njeno zdravstveno stanje još uvek nije stabilno, potvrdila je dr Dragana Ristić, načelnica Odeljenja za neonatologiju.
Beba je priključena na respirator odmah po prijemu u Univerzitetski klinički centar u Kragujevcu, gde je zbog komplikacija izazvanih koronavirusom, transportovana iz zdravstvene ustanove iz drugog grada, rekla je dr Dragana, prenose beogradski mediji.
Ona je istakla da se kod novorođenčeta razvila upala pluća zbog koje je beba ubrzano disala, te da su odmah počeli sa terapijom, ali da zdravstveno stanje još uvek nije stabilizovano.
’’I pored terapije koju dajemo zapaljenski parametri su nastavili da rastu, došlo je do citokinske oluje, koja se javlja kao posledica infekcije koronavirusom. Danonoćno smo angažovani oko bebe i pratimo njeno stanje. U ovom trenutku je nezahvalno davati bilo kakve prognoze. Dajemo sve od sebe, ali beba još uvek nije stabilnog stanja’’, kaže dr Ristić.
Kod bebe se, kako dodaje, kao posledica infekcije razvila i sekundarna plućna hipertenzija što dodatno komplikuje kliničku sliku.
Dr Ristić ističe da je ovo prva beba kod koje je ustanovljena vertikalna transmisija virusa sa majke na dete i da za sada ne postoje protokoli i smernice za lečenje neonatusa. Ona objašnjava da u ovom slučaju inficiranog novorođenčeta primenjuju svu dostupnu terapiju koju su koristili za lečenje malo starije dece.
Novorođenče ženskog pola, prema njenim rečima, rođeno je prirodnim putem bez ikakvih komplikacija, a antigenskim testom utvrđeno je da je majka bebe bila kovid pozitivna sa asimptomatskim oblikom virusa. Bebi je odmah po rođenju urađen antigenski test koji je bio pozitivan, a kasnije je te rezultate potvrdio i PCR test.
Beba je rođena u drugom gradu, a u Kragujevac je transportovana odmah po utvrđivanju infekcije, a zbog pogoršane kliničke slike beba je na Odeljenju neonatologije priključena na mehaničku ventilaciju.
Načelnica neonatologije tvrdi da su u kragujevačkom Univerzitetskom kliničkom centru do sada imali više slučajeva kovid pozitivne dece i beba, ali da je kod tek rođene bebe koja je na respiratoru, razvijena najteža klinička slika sa kojom su se sreli u dosadašnjoj praksi.
Fenomen "citokinske oluje", preteranog imunog odgovora organizma koji rezultira teškim upalnim promenama, ima, kako se čini, ključnu ulogu u teškim oboljenjima Covida-19, protiv koga su lekari bespomoćni.
Preterana reakcija imunološkog sistema smatra se glavnim uzrokom katastrofalnog "gašenja" organa i smrti kod nekih pacijenata obolelih od koronavirusa.
Citokini su proteini male molekulske mase koji deluju kao posrednici između delova imunološkog sistema. Izlučuju ih različite ćelije kao što su limfociti, monociti, makrofazi i fibroblasti.
Citokinska oluja je proces u kome naš imunološki sistem u susretu sa nepoznatim virusom reaguje preteranim umnožavanjem ćelija imunološkog sistema koje luče citokine, a koji pak aktiviraju nove ćelije ovog sistema.
Groznica, umor, suvi kašalj su u četiri od pet slučajeva zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 "benigni ili umereni" simptomi , ali može doći i do poteškoća u disanju i razvoja teškog respiratornog sindroma.
To se događa u jednom od pet ili šest slučajeva, kada je potrebna hospitalizacija, objavila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).
(Mondo/Blic)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
U Beogradu sneg do 30 centimetara! Hitno upozorenje RHMZ-a, upaljen crveni meteoalarm zbog mećave